אסתמה והשמנת יתר

מחקר: ההשפעה ארוכת הטווח של השמנת יתר על אסתמה

באסתמה שהחלה בגיל המבוגר, חולים שסבלו מהשמנת יתר בזמן האבחון המשיכו לסבול מהשמנת יתר גם בטווח הארוך, וחוו יותר התלקחויות ואשפוזים על רקע נשימתי בהשוואה לחולים במשקל תקין

אסתמ והשמנת יתרה (אילוסטרציה)
אסתמה והשמנת יתר (אילוסטרציה)

מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת European Respiratory Journal שם לו למטרה לחקור את ההשפעות של השמנת יתר שהייתה קיימת בזמן מתן אבחנה של אסתמה שהחלה בגיל המבוגר (adult-onset asthma), על מהלך המחלה ל-12 שנים. זאת, תוך התמקדות בשימוש בקורטיקוסטרואידים פומיים (OCS) ובאשפוזים על רקע נשימתי. עד כה, השמנת יתר נמצאה כידוע כקשורה לתוצאים שליליים של מחלת האסתמה במחקרי חתך, אך ההשפעה ארוכת הטווח של המחלה על אסתמה נותרה לא ידועה.

במחקר נכללו 202 חולים שאובחנו עם אסתמה שהחלה בגיל מבוגר  הם חולקו לשלוש קטגוריות בהתבסס על מדד מסת הגוף (BMI) (<25, 25-29.9, ≥30) ובוצע אחריהם מעקב במשך 12 שנים במסגרת המחקר Seinäjoki Adult Asthma Study. במשך תקופה זו, הוערך שימוש ב-OCS דרך מעקב על חלוקתו ועל ידי דיווח-עצמי. הנתונים אודות אשפוזים בבתי חולים נותחו על סמך רשומות רפואיות.

במחקר נמצא כי 12 שנים לאחר האבחנה, 86% מהחולים שסבלו מהשמנת יתר (BMI ≥30) בעת האבחון עודם סובלים ממנה. במהלך המעקב לא נמצא הבדל במשקל בין קטגוריות ה-BMI. מטופלים שסבלו מהשמנת יתר באבחנה דיווחו על שימוש תכוף יותר בקורסים של OCS (46.9% לעומת 23.1%, p = 0.028), חולקו להם OCS בתדירות גבוהה יותר (81.6% לעומת 56.9%, p = 0.014) ובמינונים גבוהים יותר (מינון חציוני של 1350 (טווח בין רבעוני [IQR] 280–3180) מ"ג לעומת 600 (0–1650) מ"ג פרדניזולון, p = 0.010) בהשוואה לחולים במשקל תקין. יתר על כן, מטופלים שסבלו מהשמנת יתר אושפזו בדרך כלל על רקע נשימתי לפחות פעם אחת יותר מחולים במשקל תקין (38.8% לעומת 16.9%, p = 0.033). בניתוחי רגרסיה לוגיסטית רבי משתנים, השמנת יתר היוותה גורם מנבא לשימוש ב-OCS ולאשפוז.

לסיכום, באסתמה שהחלה בגיל המבוגר, חולים שסבלו מהשמנת יתר בזמן האבחון המשיכו לסבול מהשמנת יתר גם בטווח הארוך, וחוו יותר התלקחויות ואשפוזים על רקע נשימתי בהשוואה לחולים במשקל תקין במהלך מעקב של 12 שנים. ירידה במשקל צריכה להיות במקום גבוה בסדר העדיפויות הטיפולי, על מנת למנוע תוצא זה.

 

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00