מחקרים

הסיכון לתמותה בקרב חולי סוכרת ששברו את הירך

טיפול תרופתי בסוכרת מעלה את היארעות שבר בירך. חולים סוכרתיים ששברו את הירך נמצאו עם סיכון מוגבר לתמותה לעומת אנשים לא סוכרתיים

אוסטיאופורוזיס (אילוסטרציה)

מחקר, שהתפרסם לאחרונה בכתב העת European Society of Endocrinology בדק תמותת חולי סוכרת שסבלו משבר בירך. המחקר נערך בהשתתפות 53,992 מטופלים עם שבר בירך ו-112,144 מקרי ביקורת מצומדים לפי גיל, מגדר ואזור מגורים. כידוע, חולי סוכרת נמצאים בסיכון מוגבר לפתח אוסטיאופורוזיס ולסבול מקיצור בתוחלת החיים. שבר בירך הוא התוצא החמור ביותר של אוסטיאופורוזיס והוא קשור לעלייה בסיכון לתמותה. החוקרים ביקשו במחקר זה להעריך את הקשר בין נטילת תרופות נגד סוכרת לבין שברים באגן ואת סיכון התמותה לאחר שבר בירך בקרב חולי סוכרת בני 50 שנים ומעלה.

החוקרים הגדירו שלוש קבוצות של חולי סוכרת לפי התרופות אותן הם נוטלים; קבוצה מספר 1 (G1DM) טופלה רק באינסולין, קבוצה מספר 2 (G2DM) טופלה בתרופות להורדת סוכר בדם וקבוצה מספר 3 (G3DM) טופלה גם באינסולין וגם בתרופות המורידות רמות סוכר בדם.

ממצאי המחקר נמצא כי 2,757 מקבוצה מספר 1, 15,310 מקבוצה מספר 2, 3,775 מקבוצה מספר 3 ו-144,294 שלא היו תחת טיפול כלל. בכל קבוצות המעקב נמצאה עלייה בסיכון לשבר באגן לעומת קבוצת מקרי הביקורת.

מטופלים מקבוצה 1 בני 50-64 ומטופלים מקבוצה 3 הדגימו את הסיכון הגבוה ביותר לשבר בירך.

לעומת זאת, מטופלים מקבוצה 2 נמצאו כבעלי סיכון מופחת ב-18% לשבר בירך- לעומת קבוצת מקרי הביקורת.

כלל המטופלים הסוכרתיים נמצאו בעלי סיכון תמותה מוגבר לאחר שבר בירך לעומת קבוצת מקרי הביקורות. הקבוצה עם סיכון התמותה הגבוה ביותר לאחר שבר בירך היתה קבוצה מספר 1, עם הסיכון הגבוה ביותר בקרב נשים לעומת גברים

מסקנת החוקרים היתה כי טיפול תרופתי בסוכרת מעלה את היארעות שבר בירך. חולים סוכרתיים ששברו את הירך נמצאו עם סיכון מוגבר לתמותה לעומת אנשים לא סוכרתיים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *