מחקרים

מחקר זיהה טיפול פוטנציאלי חדש בזאבת

התמקדות במטבוליזם של ברזל בתאי מערכת החיסון עשויה לכוון לגישה חדשה לטיפול בזאבת אדמנתית מערכתית (לופוס) – הצורה הנפוצה ביותר של המחלה האוטואימונית הכרונית זאבת

ברזל, תוסף. אילוסטרציה

צוות חוקרים רב-תחומי במרכז הרפואי של אוניברסיטת ונדרבילט גילה כי חסימת קולטן לספיגת ברזל מפחית תהליכים המובילים למחלה, ומקדם את פעילותם של תאי חיסון המכונים ״תאי T רגולטוריים אנטי-דלקתיים״ במודל עכברי של זאבת. הממצאים פורסמו ב-13 בינואר בכתב העת Science Immunology.

זאבת מתרחשת כאשר המערכת החיסונית תוקפת רקמות בריאות של אדם, וכך גורמת לכאב, דלקת ונזק לרקמות. זאבת משפיעה לרוב על העור, המפרקים, המוח, הריאות, הכליות וכלי הדם. לכ-1.5 מיליון אמריקאים ו-5 מיליון אנשים ברחבי העולם יש סוג של זאבת, על פי קרן הזאבת של אמריקה.

טיפולים בזאבת נועדו לשלוט בתסמינים, להפחית את עוצמת התקיפה של המערכת החיסונית על הרקמות ולהגן על איברים מפני נזק. רק תרופה ביולוגית ממוקדת מטרה אחת אושרה לטיפול בזאבת, תרופה בשם ״בלימומאב״, שאושרה בשנת 2011.

"זה היה אתגר אמיתי לחשוב על טיפולים חדשים לזאבת", אמר ד"ר ג'פרי רת'מל, פרופסור לפתולוגיה, מיקרוביולוגיה ואימונולוגיה וראש קתדרת קורנליוס ונדרבילט לאימונוביולוגיה. "המחלה מאוד משתנה מאדם לאדם, מה שמקשה על תכנון וביצוע ניסויים קליניים". לקבוצתו של רת'מל יש עניין רב שנים בזאבת כחלק ממאמץ רחב יותר להבין מנגנונים של אוטואימוניות.

כאשר הפוסט-דוקטורנטית קלסי ווס החלה לחקור מטבוליזם של תאי T בחולי זאבת, היא שמה לב שברזל נראה כ"מכנה משותף ברבות מהבעיות בתאי T", היא אמרה. היא גם הסתקרנה מההמצא לפיו לתאי T בחולים עם זאבת יש רמות ברזל גבוהות, למרות שהחולים עצמם לעתים קרובות סובלים מאנמיה.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00