מכון ויצמן

מחקר ישראלי חדש מגלה למה אנחנו משמינים כתוצאה מגמילה מסיגריות

העישון משפיע על הרכב חיידקי המעיים – מה שמסביר, לפי מדעני מכון וייצמן, את העלייה המשמעותית במשקל הנובעת מגמילה מסיגריות. האם הממצאים יובילו לפיתוח טיפולים חדשים נגד מגפת ההשמנה העולמית?

עישון (אילוסטרציה)
עישון (אילוסטרציה)

יזה שעישון הוא הרגל מזיק וקטלני המוביל לתחלואה רבה וליותר מ-6 מיליון מקרי מוות בשנה – כולם כבר יודעים. עם למעלה ממילארד מעשנים ברחבי העולם, מדובר בלא פחות ממגיפה. עוד ידוע, כי רבים נמנעים מלהפסיק לעשן בשל החשש לעלות במשקל, אבל הסיבות להשמנה זו אינן ידועות, לפחות עד עתה. מחקרים קודמים הראו כי לרוב איננה נובעת מאכילת יתר אבל לא הצליחו לעמוד על טיבה של העליה במשקל.

במחקר חדש, שבוצע על ידי צווות ישראלי ממכון וייצמן ברחובות, בראשות לביאל פלור, אוריה וד"ר חגית שפירא ממעבדתו של פרופ' ערן אלינב מהמחלקה לאימונולוגיה, הופנה לראשונה הזרקור אל חיידקי המעי ואל המעורבות האפשרית של תרכובות שהם מפרישים בעת ההשמנה הנובעת מהפסקת עישון. התרכובות שזוהו במחקר עשויות להוות פתח לטיפולים חדשים נגד השמנה – עם וללא קשר לעישון.

המחקר הדגים תחילה כי עכברי מעבדה שנחשפו לעשן הסיגריות שמרו על משקלם אף על פי שאכלו מזון עתיר שומן וסוכר. עם זאת, בדומה לבני אדם, משהופסקה חשיפתם לעשן, הם עלו במהירות במשקל. השמנה זו הייתה מתונה בהרבה כאשר הפסקת החשיפה לעשן סיגריות לוותה במתן אנטיביוטיקה הפוגעת באוכלוסיית חיידקי המעי. בעקבות ממצאים אלה הראו החוקרים כי ניקוטין ותרכובות אחרות הקשורות בעישון, חודרות למעי דרך זרם הדם ומשפיעות על הרכב אוכלוסיית החיידקים ועל תוצריהם, וכתוצאה מכך, גם על חילוף החומרים של עכברים "מעשנים".

המדענים דגמו את הרכב המיקרוביום בנקודות זמן שונות לאורך חשיפת העכברים לעשן הסיגריות, וגם לאחר הפסקת החשיפה והשתילו את הדגימות שנאספו בעכברים "סטריליים" – שגודלו במתקן מיוחד, ללא חיידקים בגופם שלא נחשפו כלל לעשן סיגריות.

להפתעת החוקרים, העכברים בהם הושתלו דגימות חיידקים מעכברים שנחשפו לעשן סיגריות עלו במשקל יותר מאשר העכברים שבהם הושתלו דגימות מעכברים שלא נחשפו לעישון. העלייה המשמעותית ביותר במשקל נצפתה בעכברים בהם הושתלו דגימות שנלקחו מעכברים שהפסיקו לעשן זה עתה. מנגד, השתלת דגימות מעכברים שנחשפו לעישון אך טופלו באנטיביוטיקה שדלדלה את אוכלוסיית החיידקים שלהם, הובילה לעליות משקל מתונות בהרבה.

בהמשך מיפה צוות החוקרים את השפעת העישון על החומרים השונים שמייצרים חיידקי המעי, המטבוליטים, וזיהו שתי מולקולות קטנות ששינויים ברמתן בעקבות החשיפה לעישון עשויים להסביר את ההשפעות של הפסקת העישון על חילוף החומרים בגוף.
העישון משפיע על הרכב חיידקי המעיים, המיקרוביום ועל תוצריהם ועשוי להסביר את העלייה המשמעותית במשקל הנובעת מגמילה מסיגריות. הממצאים החדשים במחקר, שנעשה במכון ויצמן על עכברי מעבדה ופורסם אמש (ד') ב-Nature, עשויים, לדעת החוקרים, לאפשר לפתח בעתיד טיפולים נגד השמנה – עם וללא קשר לעישון.

אחר מעורכי המחקר, פרופ' אלינב צוטט: "ההשפעות מרחיקות הלכת של חיידקי המעי שלנו לא מפסיקות להדהים אותנו, החוקרים. הממצאים החדשים שופכים אור על האופן שבו יחסי הגומלין בין חיידקי המעי לבין הגוף שלנו מווסתים את המשקל ואת חילוף החומרים, וכיצד ניתן לרתום השפעה זו לצורך פיתוח טיפולים חדשניים במגפת ההשמנה".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00