הריון ולידה

מחקר ישראלי מצא: עישון פאסיבי בהריון משפיע לרעה על העובר

מחקר שנערך בבית החולים וולפסון מצא: האטה בצמיחה תוך רחמית, משקל לידה קטן מהצפוי לגיל ההריון ויותר אשפוזים בטיפול נמרץ ילודים בעוברים של נשים שנחשפו לעישון פאסיבי במהלך ההריון

עישון פאסיבי בהריון. סכנה לעובר. צילום: אילוסטרציה
עישון פאסיבי בהריון. סכנה לעובר. צילום: אילוסטרציה

מחקרים רבים נערכו בדקו את נזקי העישון, ביניהם נזקי עישון בעת הריונות, אך מה ידוע על עישון פאסיבי ווהשפעה שלו על תוצאות ההריון? מעט מאוד. באגף נשים ויולדות בבית החולים וולפסון בחולון החליטו לבדוק את הנושא ובשנה האחרונה נערך שם מחקר גדול, שבחן את הקשר בין עישון פסיבי לסיבוכי הריון.

פרופ' ערן וינר, מנהל השירות לסיבוכים מיילדותיים וד"ר מיכל לוי, רופאה בכירה ביחידת אם ועובר, שניהם מבית החולים וולפסון, הובילו את המחקר שכלל 115 מטופלות שבמהלך ההריון נחשפו לעישון פסיבי מצד בן או בת הזוג. עישון פאסיבי הוגדר כעישון של מעל 20 סיגריות ליממה של בני/בנות הזוג ודיווח על עישון קבוע בבית, כאשר היולדת עצמה לא עישנה במהלך ההריון.

למחקר גם גויסה במקביל קבוצת ביקורת של 115 נשים בנות אותו גיל ובאותו שבוע הריון שלא עישנו ולא נחשפו לעישון פסיבי. גיוס הנשים למחקר נעשה בחדר לידה, רק מספר שעות לפני הלידה, כדי להבטיח שמהלך ההריון היה שגרתי וללא סיבוכים. הנשים שגויסו היו ללא מחלות רקע וללא טיפול תרופתי קבוע, בהריון  "בסיכון נמוך".

יותר אשפוזים של היילוד בטיפול נמרץ בנשים שנחשפו לעישון בהריון

במחקר נמצא שיעור גבוה יותר, באופן מובהק, של מים מקוניאליים במהלך הלידה ושל ניטור עוברי לא מספק במהלך הלידה בנשים שהיו חשופות לעישון פסיבי במהלך ההריון. זאת ועוד, לעוברים של הנשים שנחשפו לעישון פאסיבי היה שיעור גבוה יותר של האטה בצמיחה תוך רחמית או משקל לידה קטן מהצפוי לגיל ההריון ויותר אשפוז בטיפול נמרץ ילודים, בהשוואה לאלו שלא היו חשופות לעישון פאסיבי בלידה.

עוד נמצא כי לנשים שהיו חשופות לעישון פאסיבי היתה שליה קטנה יותר עם יותר נגעים שהעידו על תפקוד לקוי של השליה לעומת שליות של הנשים שלא נחשפו לעישון פאסיבי. לדברי החוקרים הממצאים הללו דומים לממצאים שרואים בסיבוכים כגון רעלת הריון.

החוקרים הדגישו כי "ניתן ליחס את הסיבוכים המיילדותיים שנמצאו בשיעור גבוה יותר בקבוצת העישון הפאסיבי ואת המופע השלייתי לחשיפה הפסיבית לעישון במהלך ההריון". החוקרים סבורים כי מדובר בממצאים מדאיגים שמחייבים מודעות גבוהה ותשומת לב רבה יותר לייעוץ ששניתן לנשים בתחילת ההריון בנוגע לנזקי החשיפה לעישון פאסיבי.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *