חדשות

פתיחת בתי הספר כלל לא הגדילה את תחלואת והידבקות ילדים

התוצאות לימדו כי בין השאר הסיכון היחסי לתחלואת ילדים לא עלה בעקבות פתיחת בתי הספר – קרוב לוודאי כיוון שעיקר ההדבקות אצלם מתרחשות בכלל מחוץ למוסדות החינוך

קורונה בבתי ספר בישראל (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)

צוות חוקרים מישראל ומארה"ב בראשות ד"ר עידו סומך מהמחלקה ההמטואונקולוגית במרכז שניידר לרפואת ילדים ופרופ' אלי סומך, מנהל אגף הילדים בבית החולים מעייני הישועה בבני ברק פרסם לאחרונה מאמר עם ניתוח היקף הקורונה בישראל, שפורסם בכתב העת הרפואי הבינ"ל JAMA. זהו מחקר המשך לעבודה קודמת של השניים שמטרתו בין השאר בדיקת ההשפעה של פתיחת בתי הספר, לאחר הסגר הראשון. המחקר הקודם הדגים כי פתיחת בתי הספר לא היוותה גורם להופעת הגל השני של התחלואה בקורונה.

במחקר הנוכחי נבדקה ההשפעה של פתיחת בתי הספר לאחר חופשת הקיץ  ב-1 בספטמבר, סגירתם מחדש כעבור 14 יום עקב עלייה בתחלואה בישראל ופתיחה מחדש בנובמבר 2020. החוקרים בחנו את השפעת היארעות של מקרים חדשים בתחלואת הקורונה בישראל באותה תקופה ואת שיעור הבדיקות החיוביות לנגיף בקבוצות הגיל השונות.

כזכור, שנת הלימודים בישראל נפתחה כרגיל ב-1 בספטמבר,  בתקופה שבה היתה התפשטות נרחבת של נגיף הקורונה ואותרו מקרי הדבקה חדשים רבים עד כדי כך שיחסית באותה תקופה נרשמו בישראל אחד משיעורי ההדבקות הגבוהים ביותר בעולם. העלייה התלולה בתחלואה גרמה לסגירת בתי הספר שבועיים לאחר מכן, ב-14 בספטמבר, כחלק מהסגר הנרחב שהוטל אז על ישראל. הפתיחה מחדש התרחשה רק ב-1 בנובמבר.

צוות המחקר בחן את הדינמיקה בשיעורי ההדבקה בקרב ילדים ונוער בגילאי 19-0 – כלומר אוכלוסיית התלמידים במוסדות החינוך, בהשוואה לקבוצות גיל אחרות. המטרה היתה לבחון האם הפתיחה מחדש של בתי הספר אכן נקשרה להדבקות. תשומת לב במיוחד ניתנה לגילאי 9-0.

בתקופה הנ"ל, לפי דו"ח המחקר, הנתונים של ההדבקות החדשות לפי קבוצות הגיל השונות היו: 47,620 מקרים בגילאי 9-0; 101,304 בגילאי 19-10; 151,295 מקרים בגילאי 39-20; 103,056 בגילאי 59-40 ו-63,438 בגילאי 60 ומעלה.

ניתוח הנתונים הללו, תוך השוואה לבריאים, העלה כי בקבוצת הגיל 9-0 נמצאה לאחר פתיחת בתי הספר העלייה הקטנה ביותר הן בשיעור הבדיקות החיוביות לנגיף והן בהיארעות של מקרים חדשים לאחר תקנון למספר הבדיקות שנעשו. גם קצב עליית התחלואה כפי שנבחן על ידי שיפוע העלייה היה הנמוך ביותר בקבוצת הגיל הזו.

תוצאות דומות היו לאחר פתיחת בתי הספר בספטמבר וגם בנובמבר. הן מלמדות כי הסיכון היחסי לתחלואה של ילדים בגיל 9-0 לא עלה בעקבות פתיחת בתי הספר, קרוב לוודאי כיוון שעיקר ההדבקות אצלם מתרחשות בכלל מחוץ למוסדות החינוך.עם זאת, המליצו החוקרים כי בכל הקשור לבני 18-10, "עלינו להיות זהירים יותר ולאפשר חזרתם ללימודים רק לאחר שיש עדות ברורה לדעיכה בשיעורי התחלואה וירידה במקדם ההדבקה מתחת ל-1".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

0:00
0:00