מחקרים

מחקר: כיצד דיכאון אימהי משפיע על בריאותו של הילד?

מחקר חדש מצא כי דיכאון אימהי מקושר לשכיחות גבוהה של תלונות בריאותיות יומיות ודיווח על הערכה עצמית נמוכה של מצב בריאות ( SAH נמוך) של ילדים בגיל 11

דיכאון - אילוסטרציה
דיכאון - אילוסטרציה

הקשר בין דיכאון אימהי לבין תוצאים שליליים ביילוד הינו נושא ידוע ונחקר על ידי מומחים בתחום. למרות זאת,מרבית הספרות המקצועית והמחקרים נעשו בעיקר מדיווח של הורים. מקור זה איננו אמין, במיוחד כאשר מדובר בהורה הסובל מדיכאון.
במחקר שהתפרסם לאחרונה בכתב העת הרפואי British Journal of General Practice ביקשו החוקרים לבדוק את הקשר בין דיכאון אימהי לבין תלונות בריאותיות והערכה עצמית נמוכה של מצב הבריאות (Self-assessed health – SAH) של היילוד.

45,727 ילדים השתתפו במחקר, והמידע אודותם נאסף ממאגר לאומי של לידות בדנמרק בין השנים 1996-2002. בתום מעקב של 11 שנים זומנו אמהות וילדים למלא שאלון. קטגוריות הדיכאון האימהי סווגו לחמש קבוצות: ללא דיכאון, טיפול בפעם הראשונה, טיפול ממושך, לאחר טיפול ודיכאון חוזר.

במחקר ניסו להעריך באמצעות מניפולציה של רגרסיה סטטיסטית את יחס פורפורציות השכיחויות המתוקנן של תלונות בריאותיות תדירות ו-SAH נמוך בילדים עם אמהות מדוכאות לעומת ילדים עם אמהות ללא דיכאון.

תוצאות המחקר הדגימו כי שכיחות יומית של תלונה בריאותית כלשהי עמדה על 11.4%. שכיחות של תלונה סומטית היתה 4.1%, של תלונה של בריאות הנפש היתה 8.9%, תלונה משולבת סומטית ונפשית היתה 1.5% ו-SAH נמוך היה 5.3%.

בקרב ילדים לאמהות עם דיכאון בכל דרגה שהיא היתה נטייה לדווח על תלונה בריאותית יומית; בקבוצת האמהות בטיפול ראשון ה-aPPR היה 1.3, בקבוצת האמהות בטיפול הממושך aPPR היה 1.59, קבוצת אמהות לאחר טיפול aPPR היה 1.3, ובקבוצת האמהות עם דיכאון חוזר ה-aPPR היה 1.56.

כמו כן, לילדים לאמהות עם דיכאון נמצאה נטייה לדווח על SAH נמוך; בקבוצת האמהות בטיפול ראשון ה-aPPR היה 1.58, בקבוצת האמהות בטיפול הממושך aPPR היה 1.86, בקבוצת אמהות לאחר טיפול aPPR היה 1.34 , ובקבוצת האמהות עם דיכאון חוזר ה-aPPR היה 1.56. בקרב בנות היתה שכיחות גבוהה יותר של תלונות נפשיות או סומטיות ודיווח על SAH נמוך, ביחס לבנים.

מסקנת החוקרים היתה כי דיכאון אימהי מקושר לשכיחות גבוהה של תלונות בריאותיות יומיות ודיווח על SAH נמוך של ילדים בגיל 11. הקשר החזק ביותר נמצא בקבוצת הילדים לאמהות עם דיכאון מתמשך או חוזר.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00