מחקרים

מחקר: מה הקשר בין תזונה צמחית לרמות טסטוסטרון בגברים?

מחקר חדש ניסה לקבוע האם יש קשר בין תזונה מבוססת צמחים לרמת הטסטוסטרון בסרום בגברים

מה הקשר בין שיעור התכולה הצמחית בתזונה לבין רמות הטסטוסטרון בסרום בגברים? מחקר חדש, שהתפרסם לאחרונה בכתב העת הרפואי World Journal of Urology ניסה לשפוך אור על שאלת זו.

החוקרים דלו מידע על נתוני הדמוגרפיה, תזונה, ורמות הטסטוסטרון של המשתתפים במחקר מתוך מאגר הנתונים national health and nutrition examination survey (NHANES). נעשה שימוש בשאלונים שפותחו לטובת המחקר – אינדקס דיאטה צמחית (overall plant-based diet, PDI) ואינדקס בריאות מבוססת תזונה צמחית (healthful plant-based diet index, hPDI). השאלונים פותחו באמצעות שימוש בשאלוני תדירות אכילת מזון. ציונים גבוהים בשאלונים העידו על צריכה גדולה יותר של מזון מבוסס צמחים.

בסה"כ נכללו במחקר 191 משתתפים, גילם הממוצע היה 45 (בני 30 עד 60). רמת הטסטוסטרון הממוצעת היתה 546.7 ± 254.7 ננוגרם לדציליטר. ציון ה-PDI הממוצע עמד על 50.4 ± 6, ציון ה-hPDI הממוצע עמד על 50.8 ± 7.2.

מניתטי תוצאות המחקר נמצא בין השאר כי BMI וגיל תורמים באופן משמעותי לרמות הטסטוסטרון (p<0.05). אולם, אף אינדקס תזונה צמחית לא ניבא באופן משמעותי את רמות הטסטוסטרון בסרום (בעבור PDI: p=0.446, בעבור hPDI: p=0.056).

החוקרים סיכמו שבמחקר שערכו נמצא כי תזונה מבוססת צמחים איננה מנבאת רמות טסטוסטרון בסרום בגברים ואיננה באסוציאציה עם רמות טסטסטרון בסרום.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00