תזונה

מחקר מצא קשר בין כאב כרוני ואכילה לא סדירה

נמצא קשר בין אזור במוח הקשור לתגמול ומוטיבציה, התנהגות אכילה וכאב כרוני

אכילה לא סדירה. אילוסטרציה

חוקרים מארה"ב מצאו שכאב משנה את תחושת השובע ממזון אצל אנשים הסובלים מכאבי גב תחתון כרוני. חוקרים חקרו כיצד כאבי גב תחתון מקיימים אינטראקציה עם התנהגות אכילה באמצעות ניסויים התנהגותיים והדמיית מוח. הם מצאו שכאב משנה את שובע המזון אצל אלו הסובלים מכאבי גב תחתון כרוניים ואלו שהחלימו מכאבי גב תת-חריפים. מחקרים מראים שלעיתים קרובות אנשים חווים כאב כרוני והשמנת יתר ביחד, ושכאב ואכילה קשורים למוטיבציה וקבלת החלטות.

אחת ההשערות היא שאנשים עם כאב נמנעים מפעילות גופנית כדי להימנע מכאבים הקשורים לתנועה, ולכן הם עולים במשקל. עם זאת, כמה מחקרים מצאו שלמטופלים עם כאבי גב כרוניים יש רמות דומות של פעילות גופנית לאלו שאינם חווים כאב. לכן, מודל הימנעות מפחד עשוי שלא להסביר את הקשר בין כאב כרוני להשמנה.

מחקרים אחרים מראים שמערכת התגמול של המוח עשויה להיות גורם חשוב בקישור כאב והשמנה. מחקרי הדמיית מוח הראו כי ניתן לחזות את המעבר לכאב כרוני מהתכונות המבניות והתפקודיות של המערכת הלימבית. ידע נוסף על הקשר בין כאב כרוני להתנהגות אכילה עשוי לעזור לחוקרים ולרופאים לנהל או להפוך את ההיבטים הרגשיים והמוטיבציוניים השליליים של כאב כרוני בצורה טובה יותר.

במחקר שנערך לאחרונה ופורסם בכתב העת PLOS ONE, נבדקו התנהגויות אכילה של אנשים עם כאבי גב תחתון לפני ואחרי שחלפו או הפכו לכאב כרוני. הם גם בדקו את השינויים באזור המוח האחראי על קבלת החלטות ותגמול אצל הנבדקים –אזור שנקרע גרעין האקומבנס. החוקרים גילו שאחרי שהכאב הופך לכרוני ויש שינויים מבניים בגרעין האקומבנס, והנבדקים מציגים התנהגות אכילה לא סדירה.

במחקר השתתפו 43 אנשים עם כאבי גב תחתון כרוניים (כאבי גב הנמשכים 12 שבועות או יותר), 51 אנשים עם כאבי גב לא כרוניים (כאבי גב הנמשכים 6-12 שבועות) ו-36 אנשים ללא כאבים כקבוצת ביקורת.

המשתתפים השתתפו בשני ניסויים בימים שונים. בניסוי הראשון, החוקרים ביקשו מהמשתתפים להגיע למעבדה כשהם לא רעבים ולא שבעים ולדרג את הרעב שלהם בסולם של 0 (לא רעב בכלל) עד 100 (הכי רעב שאפשר) . מי שדיווח שהרגיש אנלוגי ויזואלי של 0 – "אני לא רעב בכלל" – ל-100, "מעולם לא הייתי כל כך רעב". מי שדרגת הרעב שלו היתה גבוהה מ-30 קיבל חטיף, התבקש להמתין 30 דקות, ודירג שוב את הרעב שלו.

לאחר מכן, הצוות הזמין את המשתתפים לטעום קינוחים שונים ולתעד את תחושתם ורגשותיהם בסולמות שונים שמתארים מתיקות, רעב/שובע, צמא, שומנויות, קרמיות, אוהב/לא אוהב, רוצה עוד.

בניסוי השני, החוקרים הזמינו את המשתתפים למעבדה בצהריים וביקשו מהם לבוא רעבים. כשהגיעו, הצוות מדד את אחוזי השומן בגוף והציעו להם ארוחת מק אנד צ'יז. לאחר הארוחה, הציעו לכל משתתף את הפודינג שדירג הכי גבוה במהלך הניסוי הקודם, ביקשו שיאכלו ממנו כמה שהם רוצים, ולדרג אותו כמו בניסוי הקודם.

המשתתפים גם מילאו שאלונים שונים הקשורים לכאב, חרדה, אימפוסליביות, סגנון אכילה, רגישות לתגמול, שעות פעילות גופנית בשבוע, והתמכרות ספציפית לאוכל. המשתתפים גם עברו הדמיית MRI של גרעין האקומבנס. משתתפים עברו את ההליכים האלה פעמיים, בהפרש של כשנה. לא היו הבדלים משמעותיים בגיל, מין, מדד מסת הגוף, שנות השכלה וחרדה בין הקבוצות. בעוד שאלו עם כאב כרוני דיווחו על ציוני דיכאון גבוהים יותר מאשר הקבוצות האחרות, אף אחת מהקבוצות לא הציגה דיכאון קליני.

ממצאי המחקר היו שאצל חולים עם כאבי גב תחתון כרוניים ואצל אנשים שהכאבים שלהם חלפו השתבשה התנהגות האכילה, ככל הנראה עקב שיבוש איתות השובע. לעומת זאת, אנשים עם כאבי גב תת-חריפים שהתסמינים שלהם נמשכו והפכו לכרוניים, היו התנהגויות אכילה תקינות, כמו אצל נבדקי הביקורת. בנוסף, סריקות MRI של אנשים עם כאבים כרוניים הדגימו מתאם חזק בין העדפת מזון עשיר בשומן לנפח גרעין האקומבנס.

החוקרים הסבירו שכאב הוא חוויה רגשית וחושית, הדורשת קבלת החלטות ותכנון צעדים עתידיים. כאב הוא, אם כן, חלק מהתנהגות מונעת. הדמיות המוח מראות שכאב כרוני קשור לשינוי משמעותי במעגלי המוטיבציה במוח. הדבר תואם את העובדה שאנשים עם כאב כרוני סובלים גם מאובדן מוטיבציה. אזור האמקמבנס חשוב מאוד גם בצריכת מזון, שהיא התנהגות הקשורה למוטביציה. יש גם עדויות לכך שאקמבנס קשור להנאה ממזון.

ממצאי המחקר מראים שאנשי מקצועות הבריאות צריכים לתת את הדעת לשינוי דפוס האכילה של חולים עם כאב כרוני. הממצאים גם תומכים בהעברת המיקוד משליטה בהיבטים תחושתיים של כאב, כמו הפחתת העוצמה על ידי תרופות וניתוחים, לשליטה בהיבטי המוטיבציה השליליים של הכאב. החוקרים ציינו מספר מגבלות לממצאים שלהם, כולל גודל מדגם קטן, גיל צעיר של המשתתפים, והעובדה שרק סוג אחד של כאב נבדק.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00