חיסון לקורונה

מחקר ראשון בעולם: חיסון פייזר לקורונה נמצא יעיל גם בחולי סרטן

יעילות החיסון בחולים אונקולוגים נבדקה לראשונה במחקר שנערך במרכז דוידוף בבית החולים בילינסון | פרופ' סלומון שטמר, מנהל יחידת מחקר אונקולוגיה: "זו בשורה למיליוני חולים בעולם שיכולים להרגיש בטוחים״

חיסון לקורונה. צילום: שאטרסטוק
חיסון לקורונה. צילום: שאטרסטוק

ממצאי מחקר שנערך בישראל והתפרסמו בסוף השבוע בכתב העת הרפואי המוביל Jama עוררו עניין רב בקהילה הרפואית הבינלאומית. מתוצאות המחקר עלה: החיסון לקורנה של "פייזר" מספק יעילות גבוהה בקרב 90% מהחולים האונקולוגים.

המחקר נערך על ידי חוקרי מרכז דוידוף בבית החולים בילינסון בפתח תקווה שבדקו את ההשפעה של חיסון הקורונה על חולים אונקולוגים הנמצאים בטיפולים. במחקר השתתפו 102 חולי סרטן מסוגים שונים – סרטן שד, ריאה, מעי גס, מוח ועוד – בגיל ממוצע 66 שנה, שהיו במהלך מחלה פעילה ובתקופת טיפולי כימותרפיה, טיפולים ביולוגיים ועוד. קבוצת הביקורת היתה של 78 בני משפחות החולים ושתי הקבוצות קיבלו שתי מנות חיסון של "פייזר" וחודש לאחר מכן נבדקה רמת הנוגדנים במשתתפי המחקר.

מנהל יחידת מחקר אונקולוגיה במרכז דוידוף, פרופ' סלומון שטמר, ציין: ״בקבוצת הביקורת, כל בני המשפחה פיתחו נוגדנים ברמה גבוהה, ובקבוצת החולים האונקולוגים פותחו נוגדנים ברמה גבוהה המספקת מעטפת הגנה אבל נמוכה יותר מרמות של אנשים בריאים. כלומר, ל-90% מהחולים האונקולוגים יש מעטפת הגנה של נוגדנים ברמה מספקת, פחותה מזו של קבוצת הביקורת אבל כזו המספיקה למתן הגנה".

עוד אמר פרופ' שטמר: "מצאנו שקיימת רמת נוגדנים גבוהה המספקת הגנה מלאה של 90% מהחולים האונקולוגים תוך כדי טיפול פעיל כנגד הסרטן. זו בשורה למיליוני חולים בעולם שיכולים לנשום לרווחה ולהרגיש בטוחים״.

זהו המחקר הראשון מסוגו בעולם המצביע על יעילות החיסון בחולים אונקולוגים. למחקר היו שותפים לו ד"ר אמיר מסארוה ממרכז דוידוף וד"ר נעה אליקים, מנהלת מחלקה פנימית ה' בבתי החולים בילינסון.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *