מחקרים

מיזוג אוויר יכול להפחית את הפגיעה מעשן שריפות

מיזוג אוויר במקומות העבודה ובבתים שלנו לא רק מקרר את האוויר – הוא גם יכול לעזור ללכוד חלקיקים שמקורם מעשן שריפות ולהפחית את החשיפה שלנו לרעלנים באוויר

שריפות יער. אילוסטרציה

עשן שריפות יכול לגרום או להחמיר מצבים בריאותיים כגון אסתמה, מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) ומחלות לב, ולהוביל לסיכון מוגבר לאשפוז ולמוות. מיזוג אוויר יכול לעזור ללכוד חלקיקים שמקורם מעשן שריפות ולהפחית את החשיפה שלנו לאלמנטים שעלולים להיות מזיקים לבריאות, כמו כספית מסיסה, סולפט וחנקן, כך עולה ממחקר חדש. את המחקר, שפורסם לאחרונה בכתב העת Environmental Pollution, הובילה ראיסה גיל, דוקטורנטית למדעי הסביבה מאוניברסיטת הטכנולוגיה של סידני.

"עשן וחלקיקי בעירה שנוצרים מצריפות בשדה קוצים מכילים חלקיקים קטנים ועגולים בהרבה מאירוסולים עירוניים, מה שהופך אותם לנוטים יותר להישאף לריאות שלנו ולהעביר אלמנטים רעילים לזרם הדם שלנו", אמרה אחת ממחברות המחקר, פרופסור מרטינה דובלין.

"השריפות שהשתוללו ברחבי אוסטרליה במהלך 'הקיץ השחור' של 2019-2020 יצרו כמות עצומה של זיהום אוויר, עם תימרות עשן שנעו למרחקים ארוכים וכיסו את סידני והסביבה", אמרה גיל. "רצינו לדעת יותר על מה שהיה בעשן שנשמנו. על ידי שימוש במסננים של מזגנים מסחריים, הצלחנו ללכוד ולנתח את ההרכב הכימי של חלקיקים שאחרת היו נשאפים", אמרה.

החוקרים אספו חומר חלקיקי ממסננים של מערכות חימום, אוורור ומיזוג אוויר בבניינים במהלך שיא השריפות של הקיץ השחור באוסטרליה, כמו גם שנה לאחר מכן כנקודת ייחוס. הם מצאו כי ריכוזי החומר החלקיקי הרעיל שהיו באוויר היו בדרך כלל גבוהים פי 2-3 מהרגיל, כאשר בשעות מסוימות במהלך היום הריכוזים הגיעו עד פי 10.5 מהמקסימום הרגיל.

נתון זה חרג מהתקנים הארציים ב-19% מהימים בחלון הדגימה בן ארבעה חודשים. היו גם חלקיקים עדינים יותר שהכילו תערובת שונה של כימיקלים רעילים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00