כאב

"מפת כאב" מספקת מידע רב על כאב כרוני

מחקר חדש מראה שהתפלגות הכאב בגוף קשורה לעוצמתו, השפעתו על מצב הרוח והשינה ועל הסיכוי שיחלוף

גבר סובל מכאב גב - אילוסטרציה. אצל מטופלים מבוגרים הכאב הופך בדרך כלל להיות מצב חוזר או כרוני

כאב כרוני הוא אחת הסיבות הנפוצות ביותר לכך שאנשים פונים לטיפול רפואי, והוא מלווה בירידה באיכות החיים, תלות במשככי כאבים ובריאות נפשית ירודה. לפי נתוני CDC משנת 2019, כ-1 מכל 5 מבוגרים בארצות הברית דיווחו כי הם חוו כאבים כרוניים במהלך 3 החודשים האחרונים. במהלך אותה תקופה, יותר מ-7% מהמבוגרים אמרו כי הם סובלים מכאבים שהגבילו את חייהם או את פעילותם לעתים קרובות.

הבעיה היא שחווית הכאב הינה מורכבת וסובייקטיבית, מה שמקשה על חולים לתקשר ולכמת את הכאב שלהם לרופאים המטפלים. רופאים לעיתים מבקשים מאדם הסובל מכאבים כרוניים לצייר "מפת כאב" כדי להראות היכן בגופו הוא חווה כאב. לאחר מכן הרופא משלב את המפה עם תסמינים אחרים כדי לאבחן את החולה ולתת לו טיפוך.

חוקרים מצאו כי התפלגות הכאב קשורה באופן משמעותי לעוצמתו, השפעתו על מצב הרוח והשינה ועל האופן בו הוא משפיע על היכולת לבצע משימות פיזיות. התפלגות הכאבים בגופם של המשתתפים במחקר איפשרה גם לחזות אם הכאב והתפקוד הגופני ישתפרו כעבור 3 חודשים. החוקרים מאוניברסיטת פיטסבורג, הראו שהדפוסים היחודיים של חלוקת הכאב שמפות הכאב חושפות יכולים לשמש כלי סינון מהיר וקל בפני עצמם. המחקר מופיע בכתב העת PLOS One.

המדענים ניתחו נתונים של 21,658 אנשים שפנו למרפאות לטיפול בכאב בין 2016 ל-2019, שכללו מידע על בריאותם הכללית והכאבים מהם סבלו. כחלק מהטיפול השגרתי, כל המשתתפים ציירו מפת כאב בחדר ההמתנה לפני שנכנסו לחדר הרופא. מפת הכאב כללה רישומים של החלק הקדמי והאחורי של הגוף, המציגים בסך הכל 74 אזורי כאב אפשריים. ההנחיה למשתתפים היתה: "סמן את האזורים שבהם אתה סובל מכאבים."

החוקרים השתמשו באלגוריתם ניתוח אשכולות כדי לזהות מאפיינים משותפים בין אלפי הדפוסים הייחודיים של חלוקת הכאב במפות כאב אלה. אלגוריתם חשף תשעה אשכולות מובחנים, שהחוקרים קראו להם בשמות כמו "צוואר וכתף", "כאבי צוואר, כתף וכאבי גב תחתון" ו"כאב נרחב חזק".

כאשר המדענים בדקו את התיעוד הרפואי של החולים בכל אחד מתשעת האשכולות, הם מצאו הבדלים מובהקים סטטיסטית בין האשכולות בנתונים כמו עוצמת הכאב, תפקוד גופני, מצב רוח ואיכות שינה. לדוגמה, עוצמת הכאב בקרב החולים השייכים לאשכול "הצוואר והכתף" הייתה נמוכה משמעותית מעוצמת הכאב בקרב אלה שבאשכול "צוואר, כתף וכאבי גב תחתון", ואילו החולים השייכים לאשכול "כאב נרחב חזק" חוו את עוצמת הכאב הגבוהה ביותר, לצד רמות תפקוד גופניות נמוכות ורמות חרדה, דיכאון והפרעות שינה גבוהות.

7,138 מהמשתתפים עברו בדיקות מעקב אחר כאבים שלושה חודשים אחרי ההערכה הראשונית. ניתוח הנתונים מכן גילה כי כל אשכול של ניבא באופן עצמאי את השיפור בכאבים, שיפור בתפקוד הגופני ואת הרושם הכללי של אנשים מהשינוי שעברו מאז ביקורם הראשון במרפאת הכאב.

החוקרים ציינו שהמחקר מדגים כי דפוסי התפלגות הכאב מספקים מידע מעבר למספר אזורי הכאב בגוף, ועשויים לשמש ככלי לאבחון כאבים כרוניים. כלי זה יתווסף לסל כלים גדול יותר לאבחון כאב כרוני, שבשל מורכבות התופעה, יכלול גם שאלונים מפורטים, בדיקות גנטיות, הדמיות מוח ועוד.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

0:00
0:00