מחקרים

מצינון לקריש: הנגיף שגורם להפרעה קטלנית בקרישת הדם

זו הפעם הראשונה שנגיף נשימתי נפוץ, הגורם לתסמינים קלים דמויי הצטננות ושפעת, דווח כקשור לקרישי דם וטרומבוציטופניה חמורה

צינון: אילוסטרציה

טסיות דם, או טרומבוציטים, הם מקטעי תאים מיוחדים היוצרים קרישי דם כאשר אנו נפצעים. זיהומים נגיפיים, מחלות אוטואימוניות ומחלות אחרות יכולים לגרום לירידה ברמת טסיות הדם בכל הגוף, מצב המכונה טרומבוציטופניה.

לאחר שיתוף פעולה קליני ומחקרי חזק, סטפן מול וג'קלין בסקין-מילר, חוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת צפון קרולינה, קשרו בין זיהום בנגיף האדנווירוס להפרעה נדירה בקרישת הדם. זו הפעם הראשונה שנגיף נשימתי נפוץ, הגורם לתסמינים קלים דמויי הצטננות ושפעת, דווח כקשור לקרישי דם וטרומבוציטופניה חמורה.

"הפרעה זו הקשורה לאדנווירוס היא כעת אחת מקבוצה של ארבע הפרעות מוכרות", אמר מול, פרופסור לרפואה במחלקה להמטולוגיה של המחלקה לרפואה. "אנו מקווים שהממצאים שלנו יובילו לאבחון מוקדם יותר, טיפול מתאים ומיטבי, ותוצאות טובות יותר בחולים המפתחים הפרעה מסכנת חיים זו".

התצפית החדשה שלהם, שפורסמה בכתב העת New England Journal of Medicine, שופכת אור חדש על הנגיף ותפקידו בגרימת הפרעה שפוגעת בפקטור נוגד טסיות. בנוסף, התגלית פותחת דלת חדשה לגמרי למחקר, שכן לא נענו שאלות רבות, והעיקרית שבהן – כיצד ומדוע מצב זה מתרחש – ומי הוא בעל הסבירות הגבוהה ביותר לפתח את ההפרעה.

נוגדנים הם חלבונים גדולים בצורת Y שיכולים להידבק לפני השטח של חיידקים וחומרים "זרים" אחרים, ולסמן אותם להשמדה על ידי מערכת החיסון או לנטרל את האיום ישירות.

בקבוצת ההפרעות כנגד פקטורים נוגדי טסיות, המערכת החיסונית של האדם מייצרת נוגדנים נגד פקטור נוגד טסיות 4 (PF4), חלבון המשוחרר על ידי טסיות הדם. כאשר נוגדן נוצר כנגד PF4 ונקשר אליו, זה יכול לגרום להפעלה והסרה מהירה של טסיות הדם בדם, מה שמוביל לקרישת דם וירידה במספר הטסיות, בהתאמה.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00