מרכז ייעודי חדש בישראל לטיפול בחולי תסמונת מיאלודיספלסטית

בישראל מאובחנים כ-300 חולים MDS מדי שנה הסובלים מכשל בתפקוד מח העצם וזקוקים לעירויי דם בקביעות | מרכז טיפולי חדש נועד לשפר את איכות חייהם ולמצוא עבורם מרפא

עירוי דם, מנת דם. אילוסטרציה
עירוי דם, מנת דם. אילוסטרציה

מרכז ייעודי לטיפול בחולי תסמונת מיאלודיספלסטית – MDS – נחנך השבוע במרכז הרפואי שיבא. MDS היא קבוצת מחלות שבהן יש כשל בתפקוד מח העצם בייצור תאי דם. כשל זה הולך ומחמיר ומוביל לתלות בקבלת עירויי דם ובהרבה מקרים למחלה אגרסיבית יותר, כולל לוקמיה. בישראל מאובחנים כ-300 חולים מדי שנה, כמחציתם מטופלים במרכז הרפואי שיבא, המוכר בעולם כ"מרכז מצוינות לחולי MDS".

כיום יש רק תרופה אחת המסייעת להארכת חייהם של חולי  Myelodysplastic syndrome MDS – שמתאימה גם לחולים מאוד מבוגרים עם מחלות רקע, וקבוצת תרופות המשמשת בעיקר לטיפול תומך. מטרות הטיפול ב-MDS מתבססות על תת הסוג הספציפי שאובחן, על האופן שבו המחלה משפיעה על המטופל ועל הטיפולים האפשריים שמשתנים בין מטופל למטופל. בנוסף, חולים המתאימים לכך  נשלחים להשתלת מח עצם מתורם.

ד"ר דרורית מרקל, מנהלת המרכז הייעודי לתסמונות מיאלודיספלסטיות ב"שיבא" וראש החוג הארצי ל-MDS, מסבירה כי ככל שתוחלת החיים בישראל עולה, כך עולה שכיחות הופעת המחלה שכן היא מופיעה לרוב בקרב בני 70 ומעלה.

ד"ר מרקל מסבירה כי המרכז הייעודי נועד להרחיב את המענה לחולי MDS בארץ ובעולם, לשפר את חוויית המטופלים ואת איכות חייהם על ידי מתן טיפול הוליסטי שמתייחס לכלל ההיבטים של המחלה, ולקדם מחקרים פורצי דרך שיובילו להכנסת תרופות חדשות מאריכות חיים לסל הבריאות.

את הפעילות במרכז מובילה ד"ר מרקל ביחד עם צוות המערך ההמטולוגי בראשות פרופ' אביחי שמעוני וד"ר אברהם אביגדור ובסיוע האחיות בראשות שרון פרסטר, מתאמות המחקר גילה בוכמן ורותי לוי ואחות מתאמת למטופלים. מחקר מעבדתי לחיפוש תרופות יתבצע בשיתוף עם החוקרים פרופ' גידי רכבי וד"ר דן דומיניסיני, מנהלי המרכז לחקר הסרטן בשיבא.

ד"ר מרקל מסרה: "המרכז הייעודי מעניק תקווה למטופלים, מאפשר מתן טיפול מיטבי ומקדם מחקרים פורצי דרך עם שיתופי פעולה בינלאומיים שיובילו להעלאת המודעות למחלה, לשיפור תהליכי האבחון והטיפול בה ולפיתוח תרופות מאריכות חיים ואולי אף לריפוי".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *