קורונה בישראל

משרד הבריאות: "הורים לא מחוסנים נדבקים פי שניים מילדיהם"

הוארכה חובת בידוד להורה המטפל בילד מאומת וחובת עטיית מסיכה בשטח פתוח עם יותר מ-100 איש | משרד הבריאות: "אם לא נראה הדבקה בקרב מטפלים המחוסנים בחיסון שלישי – נאשר פטור מבידוד"

ילדים במגיפת הקורונה. צילום: יוסי אלוני/ פלאש 90
ילדים במגיפת הקורונה. צילום: יוסי אלוני/ פלאש 90

ועדת העבודה והרווחה בראשות ח"כ אפרת רייטן מרום אישרה את בקשת משרד הבריאות להאריך תוקפן של התקנות המחייבות עטית מסיכה בהתקהלויות של מעל 100 איש בשטח פתוח וחובת בידוד למחוסנים המטפלים ושוהים בקרבה לילד או לחסר ישע חולי קורונה.

ב-11.8 קבעה הוועדה כי תוקפו של הצו יוגבל עד 12 בספטמבר לאור הצורך בהבהרות בנוסח ובבחינה מחדש של נתוני החיסון והתחלואה. כעת ביקש משרד הבריאות להאריך את תוקפו של הצו, לאחר ביצוע תיקונים והבהרות כנדרש. בין היתר הוגדר בצו החדש מיהו חסר ישע וכן הובהר כי במידה שאין שלט ברור וניכר לעין המיידע את הנוכחים בחובת עטית מסיכה בחלל פתוח בעת התקהלות של מעל 100 איש, יהיה השוטר או הפקח מחויב להזהיר אדם טרם מתן קנס בגין אי עטיית מסיכה.

כ-2,300 בריטים נדבקו בקורונה במשחקי היורו

במהלך הדיון הציגו נציגי משרד הבריאות את נימוקי הבקשה. לגבי חובת עטית מסיכה בחלל פתוח הוצגו בין היתר נתונים של משרד הבריאות הבריטי, לפיהם קרוב ל-2,300 בריטים נדבקו בקורונה במסגרת משחקי היורו, שנערכו בחללים פתוחים. עוד הוסיפו כי על פי הנתונים, גם לישראל שבו קרוב ל-100 חולים, שעל פי חקירה אפידימיולוגית נדבקו במשחקי היורו.

חובת עטיית מסיכות בהתקהלות מעל 100 איש. צילום: מרים אליסטר/ פלאש 90

חובת עטיית מסיכות בהתקהלות מעל 100 איש. צילום: מרים אליסטר/ פלאש 90

אילנה גנס, ראש מטה בריאות הציבור במשרד הבריאות, הסבירה: "גם בגל הראשון של התחלואה מקדם התחלואה ירד משמעותית כשהכנסנו חובת עטית מסיכות. זה נכון לגבי קורונה, כמו גם לכל פתוגן שההדבקה שלו היא דרך האוויר. בשטח סגור כמובן יש יותר הדבקות אבל עדיין הנגיף הזה עמיד מאוד ויודע לשרוד גם באוויר הפתוח בתנאים מסוימים דקות ולפעמים שעות".

בהתייחס לחובת בידוד להורים ששוהים עם ילד מאומת אמרה: "על פי הנתונים שהצטברו עד היום הורים לא מחוסנים נדבקים פי 2 מילדיהם – 80% פוטנציאל הדבקה לעומת 40%. הבדל משמעותי אבל הסיכון עדיין קיים ואינו מבוטל. לגבי הורים המחוסנים בחיסון שלישי אין לנו עדיין מספיק דאטה. כרגע אנחנו אוספים מידע ונתונים ובהתחשב בהיקף התחלואה של הילדים, אני מאמינה שנוכל לקבל בתוך כחודש מדגם מספיק מייצג. אם לא נראה הדבקות בקרב ההורים האלה, כנראה שנוכל להחריג אותם מחובת הבידוד, כפי שעשינו עבור השבים מחו"ל".

הוועדה החליטה שלא להגביל הפעם את תוקף הצו.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.