תזונה

משרד הבריאות: מזון מוצק לתינוקות רק מגיל חצי שנה

במשרד הבריאות ממליצים להורים לוותר על מוצרים אולטרה מעובדים, משקאות ממותקים וגם על חטיפים שמשווקים כמיועדים לגיל הרך ולמנוע השמנה בילדים

תזונה, תינוקות. אילוסטרציה
תזונה, תינוקות. אילוסטרציה

משרד הבריאות פרסם בשבוע שעבר הנחיות עדכניות לתזונת תינוקות, על פיהן יש לדחות את  התחלת תזונת מוצקים מגיל ארבעה חודשים לגיל חצי שנה. צוות מומחים לתזונה, נציגי האיגוד הישראלי לרפואת ילדים ופרופ' רונית אנדוולט, מנהלת המחלקה לתזונה במשרד הבריאות, גיבשו את ההמלצות החדשות.

ההנחיות החדשות הופצו בהתאם לפרסומי ארגון הבריאות העולמי כי חשיפה מוקדמת של תינוקות למזון מוצק עלולה לגרום להשמנה. עוד מומלץ בהנחיות להימנע ממאכלים אולטרה מעובדים כגון משקאות ממותקים – למשל תה לתינוקות, מחטיפים שונים וגם מאלה המיועדים לתינוקות, מממתקים, מדגנים ממותקים ומפירות מרוסקים המשווקים בשקיות לשתייה. המשקאות הממותקים, הודגש במסמך ההמלצות, עלולים לגרום לעששת הבקבוק ולהשמנה כיוון שהם גורמים לתחושת שובע ומחליפים צריכת מרכיבי תזונה חיוניים.

עוד ממליצים במשרד הבריאות להורים להרחיק את הילדים הרכים מצגים וממסכים בעת ארוחות, והמלצה זו גורפת לכל בני המשפחה בכל הגילאים.

לגבי הרתחת מי שתייה לתינוקות (מים מינרליים, מסוננים או מטוהרים), ההמלצה היא להרתיח עד גיל חצי שנה בלבד כיוון שלאחר שישה חודשים תינוקות נחשפים לחיידקים וממילא אינם נמצאים בסביבה סטרילית. מים להכנת תרכובת מזון לתינוקות מומלץ להרתיח עד גיל שנה.

תינוקות הגדלים במשפחה עם תזונה צמחונית או טבעונית, מומלץ לפנות להדרכה תזונתית מדיאטנית, וכאשר אחד מבני הבית של התינוק סובל מאלרגיה, מומלץ לפנות לייעוץ לפני הגיעו של הילד לגיל חצי שנה כדי לתכנן את חשיפתו למרכיבי מזון שונים. עוד מודגש כי אין צורך להוציא באופן גורף מזונות גורמי אלרגיה מתפריט של נשים בהריון או מיניקות כיוון שלא הוכח שאלרגיה בתינוק מופחתת באופן כזה.

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *