מחקרים

נוכחות מזהמת של מיקרופלסטיק בכל דגימות השליה האנושיות שנבדקו

במחקר שפורסם, פרופסור במחלקה למדעי התרופות של אוניברסיטת ניו יורק דיווח על מציאת מיקרופלסטיק בכל 62 דגימות השליה שנבדקו

מיקרו-פלסטיק. אילוסטרציה

שורה של מחקרים שנערכו לאחרונה מצאו כי מיקרופלסטיק נמצא כמעט בכל דבר שאנו צורכים, מבקבוקי מים ועד בשר ומזון צמחי. כעת, חוקרים מאוניברסיטת ניו מקסיקו השתמשו בכלי אנליטי חדש כדי למדוד את כמות המיקרופלסטיק הקיים בשליות אנושיות.

במחקר שפורסם בכתב העת Toxicological Sciences, צוות בראשות ד"ר מתיו קמפן, פרופסור במחלקה למדעי התרופות של אוניברסיטת ניו יורק, דיווח על מציאת מיקרופלסטיק בכל 62 דגימות השליה שנבדקו, בריכוזים הנעים בין 6.5 ל-790 מיקרוגרם לגרם רקמה.

למרות שהמספרים האלה עשויים להיראות קטנים (מיקרוגרם הוא מיליונית הגרם), קמפן מודאג מההשפעות הבריאותיות של נפח הולך וגדל של מיקרופלסטיק בסביבה.

עבור טוקסיקולוגים, "המינון יוצר את הרעילות", אמר. "אם כמויות המיקרופלסטיק ימשיכו לעלות, תהיה לנו סיבה להתחיל לדאוג. אם אנו רואים השפעות על שליות, אז כל חיי היונקים על כדור הארץ יכולים להיות מושפעים, וזה לא טוב".

כשליש מהפלסטיק שיוצר עדיין נמצא בשימוש, אך הרוב הושלך או נשלח למזבלות, שם הוא מתחיל להתפרק מחשיפה לקרינה אולטרה סגולה הקיימת באור השמש. "זה מגיע בסופו של דבר למי תהום, ולפעמים זה מתפזר באוויר ומגיע לסביבה שלנו", אמר מרקוס גרסיה, פוסט-דוקטורנט במעבדה של קמפן שביצע רבים מהניסויים במחקר זה.

"המיקרופלסטיק נכנס לגופנו לא רק בבליעה אלא גם בשאיפה. זה משפיע לא רק עלינו כבני אדם, אלא על כל בעלי החיים שלנו – תרנגולות, חיות משק – וכל הצמחים שלנו. אנחנו רואים את זה בכל דבר. המיקרופלסטיק שאנחנו רואים בסביבה הוא כנראה בן 40 או 50 שנה".

בעוד שכבר הוכח כי מיקרופלסטיק נוכח בגופנו, לא ברור אילו השפעות בריאותיות עשויות להיות לו, אם בכלל.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00