דיכאון עמיד

ניסוי קליני: קטמין בשחרור איטי הפחית תסמיני דיכאון

טיפול בקטמין בצורה חדשה של טבליות מסתמן כדרך טיפול מבטיחה בדיכאון חמור, ומציע אלטרנטיבה פוטנציאלית לטיפולים הקיימים כיום המבוצעים במרפאה שיכולים להיות יקרים ופחות נוחים

קטמין.אילוסטרציה

בניגוד לחלופות הקיימות כיום, כמו קטמין בהזרקה או בתרסיס לאף, המחייבות את הרופאים לעקוב אחר מטופלים במשך שעתיים בזמן שתופעות הלוואי פוחתות, הטבליה החדשה מאפשרת ליטול קטמין בבטחה, בבית, ללא השגחה רפואית ועם תופעות לוואי זניחות.

המחקר הקליני שבוצע על ידי צוות חוקרים בהנהגת פרופסור פול דבק מאוניברסיטת אוטאגו, אוסטרליה, היה מחקר אקראי ומבוקר שבדק את היעילות של טבליות קטמין לטיפול בדיכאון בהשוואה לפלצבו. החוקרים הקצו באופן אקראי 168 חולים עם דיכאון עמיד לטיפול לאחת מחמש קבוצות: ארבעה שקיבלו רמות שונות של קטמין, ואחת שקיבלה פלצבו. מטופלים שקיבלו את המינון החזק ביותר של קטמין, 180 מ"ג, שנלקח דרך הפה פעמיים בשבוע – היו עם התוצאות הטובות ביותר בהשוואה לפלצבו, מצאו החוקרים. תוצאות המחקר פורסמו בכתב העת Nature Medicine.

"התוצאות שאנו רואים נראות יעילות כמו שנראה בדרכים אחרות בהן נותנים קטמין, והן מרתקות משתי סיבות", אמרה פרופסור קולין לו, שתרמה בעבר למחקר על גרסאות ההזרקה והתרסיס לאף של טיפול בקטמין לדיכאון, "קודם כל, יש את הסיבה הקלינית המעשית, שזה פשוט הרבה יותר קל לתת הטיפול כך. במקום לבוא למרפאה ולקבל זריקה ולעבור מעקב רפואי במשך שעתיים, פעם או פעמיים בשבוע. זה הרבה יותר נוח ומאפשר למטופלים לקבל את הטיפול בבית, מה שהופך את הטיפול לנוח כמו תרופות נוגדות דיכאון אחרות. "בנוסף, ייתכן גם שאנשים מסוימים עשויים להגיב לגישה אחת לטיפול, כמו הטבליה, בעוד שאחרים מגיבים לגישה אחרת, כגון הזרקה, כך שיש כעת יותר גישות טיפול וזה מאוד שימושי."

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00