השמנת יתר

ניתוחים בריאטרים מסייעים גם לבריאות כלי הדם

מחקר הראה שאצל כמעט כל קבוצות החולים שעברו את הניתוח חל שיפור במצב כלי הדם

ניתוח בריאטרי. אילוסטרציה

מעבר לירידה במשקל, ניתוח בריאטרי מסייע גם לשיפור מצבם של כלי הדם בגוף, כך עולה ממחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת JAMA Network Open. במחקר שנערך על יותר מ-300 מבוגרים הסובלים מהשמנת יתר, נרשמה ירידה ממוצעת של 17.5% ממשקל הגוף ההתחלתי במהלך תקופת מעקב של כ-6 חודשים לאחר שעברו ניתוח בריאטרי. המשקל הראשוני הממוצע של החולים היה 126 ק"ג ושישה חודשים לאחר הניתוח, המשקל הממוצע ירד של 104 ק"ג.

בנוסף לירידה המשמעותית במשקל, החולים גם הציגו שיפור משמעותי בתפקוד כלי הדם שלהם. ההרחבה הממוצעת שנגרמת על ידי זרימת דם ואשר תלויה בתאי אנדותל (FMD), עלתה מ-9.1% לפני הניתוח ל-10.2% בממוצע אחרי הניתוח. אצל החולים המנותחים היתה גם עלייה משמעותית בהיפרמיה תגובתית (RH), דבר שהעיד על שיפור במצב כלי הדם הקטנים אצל החולים (764% לפני הניתוח לעומת 923% לאחר הניתוח). השיפור במצב כלי הדם המשיך גם אחרי שהופסקו תרופות הידועות כמועילות לתפקוד האנדותל. החוקרים ציינו גם כי כל תת קבוצות המטופלים, גברים ונשים, ואנשים הסובלים מתסמונת מטבולית, הגיבו לניתוח הבריאטרי בירידה במשקל ובהטבה בתפקוד כלי הדם שלהם.

אפילו תת-הקבוצה של חולים הסובלים ממה שמכונה "השמנת יתר בריאה מטבולית" ודלקת בדרגה נמוכה הציגה שיפור משמעותי בתפקוד המיקרו-וסקולרי שלהם בעקבות ניתוח. ממצא מסוים זה המצביע על תועלת של ניתוח בריאטרי לחולים הסובלים מהשמנת יתר בריאה מטבולית. עם זאת, חולים אלה לא הציגו שיפור משמעותי בתפקוד המאקרו-וסקולרי. יתרונות קליניים נוספים של ניתוח בריאטרי שהוצגו במחקר היו ירידה בהיקף המותניים והירכיים, ושיפור ברמות הכולסטרול HDL. כצפוי, חל שיפור גם ברמות HbA1c הקשורות לשיפור בזרימה בכלי הדם.

המחקר השתמש בנתונים של 307 חולים עם BMI של 35 ומעלה שעברו ניתוח בריאטרי במרכז הרפואי של בוסטון בין השנים 2001 עד 2019. חולים שסבלו ממחלות כלי דם כליליות, אי ספיקת לב, סרטן, זיהום מערכתי, מחלה חריפה, או הריון, לא נכלל במחקר. קבוצת החולים שיקפה את פילוח האוכלוסייה האופייני לניתוחים בריאטרים: רוב מכריע לנשים (80%) ולבנים לעומת שחורים (65%), והדבר הגביל את כלליות הממצאים. הגיל הממוצע היה 42, וה-BMI הממוצע היה 46.

84% מהחולים עברו ניתוח מעקף קיבה בשיטת Roux-en-Y, ואילו 16% עברו ניתוח שרוול קיבה או ניתוח רצועות מתכווננות לפרוסקופי. 74% מהמשתתפים נחשבו כסובלים מהשמנת יתר "לא בריאה מטבולית" וענו על לפחות שלושה מהגורמים הקליניים הבאים: השמנת יתר בבטן (היקף מותניים של לפחות 102 ס"מ לגברים או 88 ס"מ לנשים); רמת טריגליצרידים של 150 מ"ג לדציליטר ומעלה; רמת כולסטרול HDL נמוכה מ-40 מ"ג לדציליטר אצל גברים ומתחת ל 50 מ"ג אצל נשים; לחץ דם של לפחות 130/85 מ"מ כספית או שימוש בתרופות כלשהן ליתר לחץ דם; רמת גלוקוז בפלזמה בצום של לפחות 100 מ"ג לדציליטר. החולים שלא הציגו את שלוש המאפיינים הקליניים האחרונים נחשבו כבעלי "השמנת יתר בריאה מטבולית ".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00