מחקרים

נשים שורפות שומן גם לאחר גיל המעבר

בניגוד למה שנהוג לחשוב, מחקר חדש מראה שגם נשים לאחר גיל המעבר יכולות לנצל את מאגרי השומן כמקור אנרגיה

פעילות גופנית, שריפת שומן, גיל המעבר. אילוסטרציה

המחסור באסטרוגן לאחר גיל המעבר נחשב כפוגע ביכולתן של נשים להשתמש בשומן כמקור אנרגיה. מחקר שנערך בפקולטה למדעי הספורט והבריאות של אוניברסיטת ג'יווסקילה מראה שמצב גיל המעבר או רמות האסטרוגן בדם אינן קובעות בבירור את היקף היכולת של נשים בגיל העמידה להשתמש בשומן במנוחה או במהלך פעילות גופנית. בנוסף, יכולת ניצול גבוהה יותר של שומן לא העידה על סבילות טובה יותר לסוכר.

"זו הייתה תוצאה צפויה. נשים שורפות שומן גם לאחר גיל המעבר אם צריכת האנרגיה שלהן נמוכה מההוצאה שלהן", אומר החוקר ג'ארי קרפינן.

שיא ניצול השומן בנשים נמדד במהלך מבחן אופניים. השיעורים הגבוהים ביותר הושגו על ידי נשים עם רמות הכושר והפעילות הגופנית הגבוהות ביותר. שוב, נשים לאחר גיל המעבר לא היו שונות מנשים שלא הגיעו לגיל המעבר או השתמשו בטיפול הורמונלי חליפי לאחר גיל המעבר.

"אם את רוצה לשפר את היכולת שלך לשרוף שומן במהלך פעילות גופנית, התמקדי בשיפור הכושר שלך באמצעות אימוני סיבולת", ממשיך קרפינן. "במקרה הזה, את לא צריכה לדאוג כל כך לגבי גיל המעבר. מחקרים קודמים הראו שהיכולת לשרוף שומן בזמן פעילות גופנית משתפרת עם האימון גם לאחר גיל המעבר".

שיעור ניצול גבוה יותר של שומן אינו מעיד ישירות על בריאות או על ירידה במשקל

המחקר בדק גם האם ניצול גבוה יותר של שומן מעיד על סבילות טובה יותר לגלוקוז. התוצאות היו מעט מפתיעות. בנשים שהשתמשו בשומן בקצב גבוה יותר בזמן מנוחה, רמות הגלוקוז והאינסולין בדם עלו יותר במהלך בדיקת סבילות לגלוקוז לאחר מכן. ניצול שיא גבוה יותר של שומן במהלך פעילות גופנית לא הצביע על סבילות טובה יותר לגלוקוז.

"ניתן להסביר את הממצא הזה על ידי פיזיולוגיה בסיסית", אומר קרפינן. "כשאתה משתמש ביותר שומן במנוחה כמקור אנרגיה, אכילת פחמימות עשויה להעלות יותר את רמות הגלוקוז בדם שלך. הגוף מכוון באותו הרגע להשתמש ביותר שומן".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
  1. לא הבנתי כלום. בתכלס מה צריך לעשות?

0:00
0:00