רפואה עממית

סגולות ארבעת המינים עפ"י הרפואה העממית

אתרוג, לולב, הדס וערבה – מעבר ליופיים ולריחות הטובים שהם מפיצים, ברפואה העממית מונים גם את סגולותיהם הבריאותיים

ארבעת המינים. אילוסטרציה
ארבעת המינים. אילוסטרציה

"ולקחתם לכם ביום הראשון פרי עץ הדר, כפֹת תמרים, וענף עץ עבת, וערבי נחל ושמחתם לפני ה´ אלהיכם שבעת ימים" (ויקרא כג, מ). מצוות ארבעת המינים בסוכות אינה רק סמל לפשטות וקירבה לטבע, אלא שבכל אחד מהמרכיבים, על פי הרפואה העממית, נמצאו סגולות בריאותיות שלה ממש:

אתרוג – מדובר בפרי ממשפחות פירות הדר, דומה ללימון אך נבדל ממנו בפיטם גדול שלו ובקליפה מחוספסת יותר. רבים משתמשים בו להכנת ריבות חמצמצות והכנת ממתקים, כמו גם עבור עראק אתרוגים. יהודי תימן נוהגים להכין ממנו מיץ ומאמינים כי הוא מחזק את כח הגברא בשילוב עם גת. האתרוג ידוע כפרי אנטי דלקתי, אנטי פטרייתי ומחטא, ואף ככזה המשקם נימי דם ומחדש את אספקת הדם לרקמה. בתרבויות שונות נהוג להשתמש בו לניקוז חום ולשיקום פגיעות ברקמה העדינה. יש הטוענים כי גרעיני האתרוג מועילים לפעילות הכלייתית ומעוררים תיאבון. שמן שמופק מהם מועיל אף לכאבי אוזניים.

לולב – הלולב הוא למעשה הענף המצוי במרכז עץ התמר המתורבת, שממנו אנו גודדים את התמרים. תמרים ידועים כמחזקים את מערכת הדם בגוף, מועילים למערכת העיכול, מאזנים תיאבון ואף משמשים, על פי הרפואה הסינית, כנוגדי אלרגיה ורעלים.

הדס – הדס אנו משמש למאכל וטעם עליו הוא מר למדי אך אפשר להכין ממנו שמנים ומרקחות. ברפואה העממית מיוחסות לו סגולות לריפוי מכאובים שונים, מכאבי ראש ועד לכאבי אוזניים. כיום נוהגים להשתמש בשמן האתרי של ההדס לפתיחת הריאה ובעיות נשימה, גם בפעוטות וילדים, בשל עדינותו. עוד ידועה פעילותו נוגדת החמצון היעילה כנגד רדיקלים חופשיים.

ערבה – מרפאים בפרחי באך נוהגים לתת תמצית מצמח הערבה לאנשים המתמודדים עם דיכאון. גם היא במסורת הריפוי בצמחים נחשבת לצמח אנטי דלקתי חזק מאוד, ובעבר שימשה כנוגדת כאב בצורות שונות, ממנה בודדה החומצה הסליצילית והופק האספירין המשמש לטיפול בבעיות ראומטיות, ויראליות ווסקולריות.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.