רפואת עיניים

סובלים מחסימה בתעלת הדמעות? ניתוח קצר עשוי לפתור את הבעיה

ניתוח אנדוסקופי חדש מציע טיפול לתופעה השכיחה בקרב תינוקות, ילדים ומבוגרים, מתבצע ללא חתך וללא צלקות או איבוד דם ומאפשר החלמה מהירה ללא כאבים

מחלות עיניים. אילוסטרציה
מחלות עיניים. אילוסטרציה

לאחרונה בוצע בבית החולים לניאדו בנתניה ניתוח חדשני אנדוסקופי לפתיחת חסימה של תעלת הדמעות. מדובר בבעיה קלינית שכיחה בקרב תינוקות, ילדים ומבוגרים, אך היא פוגעת משמעותית באיכות החיים של המטופל ואף גורמת לפגיעה משמעותית בראייה.

תפקיד תעלות הדמע הוא לנקז את הדמעות ובכך למנוע רטיבות מוגברת בעין העלולה לפגוע באיכות החיים ובראייה. התעלות מתחילות בפתח קטן בעפעף ונמשכות עד לשק הדמעות ומשם דרך התעלה הראשית הנזולקרימלית, יורדת לאף ומסתיימות מתחת לעצם האף.

קיימות מספר סיבות לחסימה בדרכי הדמעות והשכיחה מביניהן היא התעבות של העצם דרכה עוברת תעלת הדמעות הראשית. סיבות נוספות שיכולות לגרום לחסימת התעלות הללו הינן תהליכים דלקתיים בשק ובתעלות הדמע, חסימות על רקע תורשתי או לאחר ניתוחי אף או התעבות של עצמות האף.

עד לפני מספר שנים הניתוח השכיח לטיפול בבעיה היה ניתוח TOTTI והתבצע דרך חתך בעור, פתיחה של שק הדמעות וביצוע של פתיחת החסימה באמצעות מעקיף המכונה בעגה המקצועית External DCR. הניתוח המקובל הינו ניתוח "פתוח" שטומן בחובו אפשרויות זיהום גדולות יותר, הליך החלמה ממושך וכן כאב מוגבר.

לאחרונה בוצע בבית החולים לניאדו בנתניה ניתוח חדשני אנדוסקופי לפתיחת חסימה כזו. המנתחים היו ד"ר ג'פרי פולק, מנהל מכון אא"ג וד"ר יאיר פורגס, רופא בכיר מיחידת העיניים. הניתוח האנדוסקופי מתבצע דרך האף ללא חתך בעור תוך מניעה של יצירת צלקת או איבוד דם. ההחלמה מהירה יותר ללא כאבים וללא דימום מיותר. הניתוח אורך פחות משעה והמטפל משוחרר לביתו באותו יום.

ההדמיה וההגדלה האנדוסקופית מאפשרת דיוק יותר גדול באיתור השק החסום וגישה יותר נוחה לאיזור תעלת הדמעות. הגישה הרב מערכתית המשלבת דיסציפלינות של רופאי עיניים ורופאי אא"ג מהווה יתרון בניתוחים אלה ותורמת לעלייה בהצלחה הניתוח בשיעור של מעל 90%.

יש לציין כי הניתוחים הם בסל הבריאות וממומנים על ידי כל קופות בחולים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *