מחקרים

סובלים מסוכרת? יכול להיות שתבקרו יותר אצל רופא השיניים

סוכרת עלולה להחליש את השיניים ולקדם עששת, ומחקר חדש מצא הסבר אפשרי

רופא שיניים. אילוסטרציה

אנשים עם סוכרת מסוג 1 וסוג 2 כאחד הם בעלי נטייה לעששת. מחקר חדש של אוניברסיטת רוטגרס עשוי להסביר מדוע: חוזק ועמידות מופחתים של האמייל והדנטין, החומר הקשה מתחת לאמייל שיוצר את מבנה השיניים.

חוקרים גרמו לסוכרת מסוג 1 ב-35 עכברים והשוו את השיניים שלהם לאלו של 35 עכברים בריאים במשך תקופה של 28 שבועות. למרות ששתי הקבוצות התחילו עם שיניים במצב דומה, האמייל הפך לרך יותר באופן משמעותי בעכברים הסוכרתיים לאחר 12 שבועות עם המשך גדילת הפער לאורך כל המחקר.

"מזה זמן רב ראינו שיעורים גבוהים של היווצרות חורים ואובדן שיניים בחולים עם סוכרת, ומזמן ידענו שטיפולים כמו סתימות לא מחזיקים הרבה זמן בחולים כאלה, אבל לא ידענו בדיוק למה", אמר מוחמד עלי סגירי, עוזר פרופסור לרפואת שיניים שיקומית בבית הספר לרפואת השיניים – רוטגרס.

שכיחות מוגברת של רוב בעיות בריאות הפה

המחקר מקדם מאמץ רב שנתי של סגירי וחוקרים אחרים להבין כיצד סוכרת משפיעה על בריאות השיניים ולפתח טיפולים המונעים את השפעתה השלילית. מחקרים קודמים קבעו שלאנשים עם סוכרת מכל סוג יש שיעור גבוה משמעותית של רוב בעיות בריאות הפה, הן בשיניים והן ברקמות הרכות המקיפות אותן. סגירי וחוקרים אחרים הוכיחו בנוסף שסוכרת יכולה להפריע לתהליך המתמשך של הוספת מינרלים לשן, הנדרש עקב שחיקתה משימוש יומיומי.

"זהו נושא מיוחד להתמקד בו עבורי מכיוון שאוכלוסיית האנשים הסובלים מסוכרת ממשיכה לגדול במהירות", אמר סגירי. "יש צורך משמעותי בטיפולים שיאפשרו למטופלים האלה לשמור על בריאות השיניים, אבל עד כה זה לא היה תחום מחקר מרכזי".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00