חדשות

סובלים מערמונית מוגדלת? שיטת טיפול חדשה מהווה בשורה לגברים

אמבוליזציה של עורקי הערמונית – שיטת טיפול מתקדמת – מהווה תחליף לטיפול הניתוחי או התרופתי, ללא הרדמה וללא מגבלת גודל של בלוטה שבה ניתן לטפל

ביופסיה-לערמונית.-אילוסטרציה

הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית היא אחת הבעיות השכיחות ביותר בקרב גברים. חמישים אחוז מהגברים בגילאי חמישים ומעלה מתמודדים עם ערמונית מוגדלת. נתון זה גדל בכעשרה אחוזים מדי עשור. מחצית מהגברים סובלים מתופעות הקשורות במצב זה המובילות לירידה משמעותית באיכות החיים ובכללן ירידה בתפקוד המיני

בלוטת הערמונית הינה חלק ממערכת הרבייה של הגבר ותפקידה העיקרי הוא ייצור נוזל הזרע הנועד להזין ולהגן על הזרע בכיס האשכים. הערמונית גם אחראית על סגירת צינורית השתן (השופכה) בזמן שפיכת זרע ועל ידי כך מאפשרת פליטת זרע תקינה. בשל מיקומה של הערמונית כאשר היא גדלה היא לוחצת על צינורית השתן וגורמת לקשיים במתן השתן המתבטאים בדחיפות במתן שתן, זרם שתן חלש ומקוטע, קושי בהתחלת השתנה, צורך לקום מספר פעמים בלילה הגורם להפרעת שינה, וטפטוף שתן.

"ערמונית במצב תקין שוקלת לערך כ- 30 גרם ובעקבות הגדלה, יכולה להגיע למאות גרם", אומר פרופ' אלן בלום, מנהל היחידה הרפואית לאנגיו-רדיולוגיה פלשנית בבית החולים הדסה בירולשים, אך מדגיש: "הגדלה שפירה של הערמונית אינה תופעה טרום סרטנית, אך איכות החיים של הסובלים ממנה עלולה להיפגע משמעותית ולעתים להוביל לעצירת שתן וצורך בהחדרת צנתר (״קטטר״) לכיס השתן באופן בהול".

טיפולים תרופתיים וניתוחיים

לגידול שפיר של הערמונית ישנם מספר טיפולים מקובלים: טיפול שמרני ומעקב למטופלים המגיעים עם תלונות קלות; כאשר מדובר בסבל בינוני ומעלה, מקובל לתת טיפול תרופתי משני סוגים עיקריים ו\או לשקול התערבות ניתוחית. כיום ישנם מספר סוגי ניתוחים אך הם אינם מתאימים לכל מטופל או לכל גודל ערמונית. הטיפול התרופתי מלווה לעתים בתופעות לוואי הכוללות שינוים בלחץ הדם, סחרחורת, ירידה בדחף המיני ושפיכת זרע הפוכה, מצב שהופך את המטופל לעקר. תופעה זו מוכרת גם לאחר טיפול ניתוחי. בנוסף, ישנם מטופלים שהם בסיכון מוגבר לטיפול ניתוחי בעקבות מחלות רקע ושימוש בתרופות לדילול הדם ולכן מטופלים רבים מחפשים פתרון חלופי הנכון יותר עבורם.

אמבוליזציה של עורקי הערמונית

לאחרונה עושים בהדסה עושים שימוש בטיפול חדשני ובטוח הנקרא – אמבוליזציה (תסחיף יזום) של עורקי הערמונית, המתבצע כתחליף לטיפול הניתוחי או התרופתי. האמבוליזציה מתבצעת בצנתור דרך עורק המפשעה או העורק הרדיאלי (שורש כף יד) בהרדמה מקומית וטשטוש בלבד. ההליך מתבצע על ידי מומחה ברדיולוגיה פולשנית אשר עבר הכשרה מתאימה.

"הפרוצדורה מתבצעת בצנתור, במהלכו מזריקים חלקיקים זעירים לעורקי הערמונית משני צדדיה, על מנת לסגור את הסעיפים הקטנים הנמצאים עמוק בתוך הבלוטה. סגירתם גורמת להפחתת אספקת הדם לבלוטה, בעיקר באזור המרכזי של הבלטה אשר לוחץ על השופכה וגורם לתופעות החסימתיות שמהן המטופל סובל. החלקיקים שהוזרקו אינם מפריעים לביצוע בדיקות הדמיה אחרות כגון CT או MRI. סגירת הסעיפים גורמת להצטמקות הבלוטה בשיעור ממוצע של 40%-50%", מסביר פרופ' בלום, "ובכך לירידת לחץ על השופכה".

לאמבוליזציה יתרונות רבים, היא אינה ניתוחית ומתבצעת במתכונת אשפוז יום. מטופלים המקבלים מדללי דם עדיין יכולים לעבור את הפרוצדורה ללא צורך בהפסקתם. אין צורך במתן דם סביב הפעולה ובהחדרת קטטר לכיס השתן ואין מגבלת גודל של בלוטה בה ניתן לטפל.

פרופ' בלום מעיד: "טיפלתי בלא מעט גברים שהיו מיואשים וסבלו לאורך זמן, למרות טיפול תרופתי מיטבי. הטיפול באמבוליזציה הביא למהפך בחייהם וחלקם אף הושפעו באופן מאוד חיובי בתחום התפקוד והדחף המיני. הפרוצדורה מהווה פתרון אלגנטי ללא צורך באשפוז ממושך ולמעשה מונעת תופעות לוואי שונות, העשויות להופיע לאחר ניתוח וטיפול תרופתי. למרות התוצאה הטובה על המטופל להמשיך במעקב תדיר אצל האורולוג שלו, בדיוק כמו כל אישה שנדרשת למעקב אצל רופאה\ת הנשים שלה".

"כמומחה לרדיולוגיה פולשנית וכלי דם, מדי יום אני מבצע פעולות מסוג זה ודומות לו, במגוון רחב של מטופלים – מגיל הילוד ועד גיל העשור העשירי, מסביב לשעון, גם במצבים רפואיים מתוכננים וגם במקרי חרום להצלת חיים מיידית. אני חש סיפוק עצום מהיכולת לעזור לאנשים במצוקה, תוך שימוש בטיפולים שונים בשיטות שונות הנעשות לרוב בהרדמה מקומית בלבד. הפעולות הינן מונחות דימות ומבוצעות בטכנולוגיה מתקדמת ביותר, אשר כל הזמן מתפתחת ומשתפרת. המטופלים מתאוששים מהר וחוזרים לחיים רגילים בזמן קצר יותר בהשוואה לטיפול ניתוחי".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00