פצעים כרוניים

סובלים מפצעים כרוניים? טיפול ביולוגי חדש עשוי לפתור את הבעיה

טיפול חדש ב"הלל יפה", המבוסס על דם המטופל, מגדיל את סיכויי האיחוי של הפצעים עד לריפוי מלא ומהווה פתרון יעיל במקרים קשים של פצעים כרוניים, פצעי לחץ ועוד

טיפול ביולוגי לפצעים כרוניים. צילום: בית החולים הלל יפה
טיפול ביולוגי לפצעים כרוניים. צילום: בית החולים הלל יפה

המערך האורתופדי של המרכז הרפואי הלל יפה הינו אחד מבתי החולים הראשונים בארץ שהחל לטפל בפצעים כרוניים על ידי שימוש בחבישה מיוחדת המבוססת על דם המטופל. בתהליך עיבוד מיוחד נוצר קריש דם בעל תכונות ריפוי, אשר מגיע כחבישה מיוחדת, אותה מניחים על הפצע לאיחוי. ד"ר ירון ברקוביץ וד"ר מקסים גורביץ' מהמערך האורתופדי ב"הלל יפה": "מדובר בפיתוח ישראלי חדש שנותן מענה יעיל ומהיר לטיפול בפצעים כרוניים עד לכדי הצלת רגליים סוכרתיים מפני קטיעה".

הטיפול בפצעים כרוניים על ידי טיפול ביולוגי המבוסס על דם המטופל הוא פיתוח ישראלי שנותן מענה יעיל ומהיר במקרים חמורים של פצעים כרוניים עד לכדי הצלת רגליים סוכרתיים מפני קטיעות. עד כה, השיטות השכיחות לטיפול בפצעים כרוניים הן חבישות ואקום, חבישות מתקדמות וכו'. הטיפול החדש מתבסס על דם מהמטופל, אותו מעבדים עם חומר מיוחד ליצירת קריש דם בעל תכונות ריפוי.

הכנת קריש דם מבוצעת מיד עם לקיחת דגימת דם של החולה ליד מיטתו והקריש המוכן מונח עם החבישה המורכבת על הפצע. לשיטה זו מספר יתרונות; טיפול קצר ומהיר, מניעת קטיעות רגליים וטיפולים ניתוחיים, הטיפול מפחית כאב ואינו דורש ציוד יקר לתפעול ויישום.

ד"ר מקסים גורביץ', מנהל היחידה לכף רגל סוכרתית ב"הלל יפה", ציין: "שכיחותה ההולכת וגדלה של מחלת הסוכרת מעלה את שיעור המטופלים שסובלים במהלך חייהם מרגליים סוכרתיים וזוהי הסיבה העיקרית לקטיעת גפיים בעולם המערבי. מוצר חדש זה הינו בעל תכונות מיוחדות לריפוי פצעים כרוניים קשים.  טיפלנו כבר במספר מקרים מורכבים של מטופלים שסבלו מפצעי טראומה, פצעים פתוחים לאחר ניתוח שלא נסגרו כראוי וכן במטופלים שהצלחנו להציל את כפות הרגליים שלהם לפני קטיעה והתוצאות הן מדהימות".

ד"ר ירון ברקוביץ, מנהל מחלקה אורתופדית ב', מוסיף: "במערך האורתופדי אנו מתמקצעים ברפואה רגנרטיבית דהיינו טיפול המבוסס על רקמות ממטופל על מנת לתקן או להחליף רקמות או איברים בעלי תפקוד לקוי או חסר כתוצאה מנזק או מום  מולד במטרה לאפשר לרקמות פגועות לחדש את עצמן. מוצר זה מצטרף לשורה של טיפולים נוספים רגנרטיבים שאנו מבצעים במערך האורתופדי, ביניהם פגיעות בסחוס ופגיעות של שימוש יתר. טיפולים ביולוגים אלה הם עתיד הרפואה ואנו שמחים להיות מהחלוצים בתחום".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  1. לאחר ניתוח בטן לסכרתי נוצרו מעיין חורים במיקומות שונים בתפר ,האם הטיפול מסייע גם במצב זה ? האם מדובר בטיפול מחקרי בשלב זה?

  2. לפני כעשר שנים, שכבתי שבוע במחלקה אורטופדית של הילל יפה עם רגל נפוחה בגלל קוץ מעץ דקל בכף הרגל , עברתי בדיקות של כמה רופאים ומתמחים, אולטרה סאונד, רנטגן, ולא זיהו את הקוץ, קיבלתי אנטיביוטיקה לווריד והמשך אנטיביוטיקה בבית ….. רק אחרי שיצאתי מבי"ח והלכתי לרופא משפחה כדי לקבל מרשם רופא המשפחה זיהה ושלף את הקוץ . משמח לשמוע שהמחלקה האורטופדית בהילל יפה התקדמה.