מאבק בעישון

"סיגריות ותחליפי עישון לא דומים מבחינת הנזק שהם גורמים"

מאמר שפורסם בכתב העת הרפואי The Lancet מציג דוגמאות למדינות שהצליחו להפחית עישון באוכלוסיה בזכות קבלה ואימוץ של תחליפי עישון המכילים ניקוטין ללא עשן

אישה מעשנת סיגריה אלקטרונית. אילוסטרציה

"אימוץ אלטרנטיבות לעישון הוא הכרחי להורדת שיעורי העישון וקידום בריאות הציבור. על ארגון הבריאות העולמי (WHO) לאמץ את גישת הפחתת הנזק בטבק המתייחסת לחלופות עישון ככלי להורדת שיעור המעשנים כהכרחית – סיגריות ותחליפי עישון אינם מוצרים דומים מבחינת הנזק שהם גורמים". כך טוענים החוקרים Ruth Bonita ו-Robert Beaglehole  (בכיר לשעבר בארגון הבריאות העולמי),  במאמר שפורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי המוביל The Lancet.

המחברים טוענים גישתו של ארגון הבריאות העולמי לאסור על תחליפי עישון או להתייחס אליהם באופן זהה לסיגריות לוקה בחסר ואינה מספקת. אחרי הכל, הם אומרים, "העשן שבסיגריות הוא שגורם למחלות הקשורות בעישון, ולא הניקוטין שנמצא בתחליפים. כדי להפחית את ההשפעות הבריאותיות המזיקות של צריכת טבק", טוענים כותבי המאמר, "יש לאמץ את גישת הפחתת הנזק (THR – Tobacco Harm Redaction): עידוד השימוש בתחליפי עישון מבוססי ניקוטין תוך הסדרה רגולטורית". הם מסבירים כי "הפחתת נזקי טבק  היא הדרך המהירה והיעילה ביותר להורדת שכיחות העישון ומניעת מקרי מוות הקשורים לעישון. שריפת הטבק (התהליך בעישון סיגריות) היא שגורמת לנזק, ולא הניקוטין עצמו (שנמצא בתחליפי עישון כגון חימום טבק או אידוי נוזל ניקוטין).

לפיכך טוענים המחברים, "גישת הפחתת נזקי טבק צריכה להיות אסטרטגיה מרכזית ה-WHO בנושא בקרת טבק, בנוסף לאמצעים לצמצום ביקוש והיצע – שהם הכרחיים אך אינם מספקים. ארגון הבריאות העולמי צריך לאמץ מוצרים חדשים שמספקים ניקוטין ללא עשן".

המחברים מציגים דוגמאות למדינות מסוימות שהן אפשר לראות ירידה ניכרת בשכיחות העישון וזאת במקביל לאימוץ וקבלה של תחליפי עישון המכילים ניקוטין ללא עשן. לדוגמה, ניו זילנד, ששכיחות העישון בה ירדה מ-13.3% בשנים 2017-18 ל-6.8% בשנים 2022-23, ירידה של 49% בתוך חמש שנים. זאת לאחר שסיגריות אלקטרוניות הפכו לזמינות באופן נרחב והממשלה תמכה בשיווקן ובהסדר הרגולציה שלהן. במקביל לירידה, עלתה שכיחות השימוש בתחליפי עישון מ-2.6% ל-9.7%.

דוגמה נוספת היא שוודיה שבה נהוגה מסורת ארוכת שנים של שימוש בשקיקי ניקוטין (סנוס). שוודיה מציגה בגאווה את מספר המעשנים הנמוך ביותר בעולם, העומד על 6%, לצד תמותה נמוכה ממחלות הקשורות בעישון. גם לנורבגיה הצלחה דומה עם שימוש מוגבר בסנוס וסיגריות אלקטרוניות שהביאה לירידה דרמטית באחוזי העישון במדינה. גם באנגליה נהוגה הגישה ששימוש בתחליפים מסייע למעשנים לזנוח את הסיגריות. שם, הממשלה מעודדת מעשנים לעבור לתחליפים ומציגה ירידה חדה באחוז המעשנים מ-30% ל13.5%. ביפן, מצייני הכותבים,  חלה גם ירידה דרמטית בצריכת סיגריות והיא קשורה לחדירה מהירה לשוק של מוצרים חלופיים המבוססים על חימום טבק במקום שריפת טבק.

כותבי המאמר גורסים כי "אין הצדקה מדעית לעמדה של ארגון הבריאות העולמי, לפיה יש להתייחס לסיגריות אלקטרוניות ומוצרי ניקוטין חדשים המבוססים על חימום טבק, כמו אל סיגריות". הם מסבירים כי "הגישה הנוכחית של ארגון הבריאות העולמי למוצרים בעלי סיכון נמוך יותר היא לתגמל מדינות, כמו הודו, על איסור על סיגריות אלקטרוניות".

לסיכום, טוענים המחברים, מדינות שאימצו את גישת הפחתת הנזק ונהנות מהתוצאות של עידוד תחליפי עישון, כמו ניו זילנד, שוודיה, נורבגיה, אנגליה ויפן, צריכות להמשיך ולעודד מדינות אחרות ואת ה-WHO לתמוך בהצעות שיפחיתו במהירות את שיעורי העישון. "1.3 מיליארד האנשים המעשנים בעולם, שמחציתם ימותו מוקדם, ראויים להנהגה הזו".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
  1. פוליטיקה או בריאות… פוליטיקה או בריאות… המממ… קשה להיות רופא :'(

0:00
0:00