חדשות

סקר חדש מגלה: רוב הישראלים סומכים על עצת הרוקח שלהם

הישראלים מבקרים בבית מרקחת לפחות פעם-פעמיים בחודש, אבל הרוקחים סובלים מאלימות נגדם: כ-11% ממשתתפי הסקר העידו על אירוע שבו הופנתה אלימות כלפי רוקחים

בית מרקחת. צילום: שאטרסטוק
בית מרקחת. צילום: שאטרסטוק

היום (שלישי, 11.1) מצוין בישראל יום הרוקח והרוקחת. לרגל יום ההוקרה המיוחד, ערך ארגון הרוקחות סקר בקרב הציבור לבדיקת מעמדם של הרוקחים. על פי הסקר, 56% מהישראלים מבקרים בבית מרקחת פעם-פעמיים בחודש ו-68% מהם סומכים במידה רבה או רבה מאוד על הרוקח המטפל בהם.

בישראל פועלים כיום כ-8,000 רוקחים ורוקחות, הנמצאים בבתי החולים, קופות חולים, רשתות הפארם, בתי מרקחת פרטיים, בתי אבות, מחקר ואקדמיה, צה"ל, שב"ס ומערכי אספקה, אמונים על יעוץ למטופלים, הדרכה ומתן מידע לצוותים רפואיים.

לדברי ד"ר אלינה אמיתי, יו"ר ארגון הרוקחות, "יום הרוקח בישראל הוא יום מיוחד המהווה הזדמנות לומר תודה לאלפי רוקחי ישראל על פועלם, אך גם רגע לחשיבה ופתרונות מערכתיים, שייתנו מענה למחסור חמור בכוח אדם בסקטור הרוקחות ולבעיית האלימות המופנית כלפי רוקחים. תוצאות הסקר מראות כי כ-11% מהנשאלים ציינו שהיו נוכחים באירוע שבו הופנתה אלימות פיזית או מילולית כלפי רוקח/ת".

עוד עולה מהסקר שנערך על ידי מכון המחקר מאגר מוחות בקרב 503 נשאלים בני 18 ומעלה:

• רוב המשיבים (83%) סבורים שהרוקחים קשובים ומגלים אמפתיה.

• רוב המשיבים (53%) סבורים שהרוקחים מבינים בדרך כלל את הבעיה הרפואית המוצגת להם.

• רוב המשיבים (84%) מבינים את כל מה שהרוקח מסביר.

• רבים (36%) סבורים שבעשר השנים האחרונות הרוקחים הפכו ליותר משמעותיים כמטפלים ומקדמי בריאות לעומת הסבורים (17%) שהם פחות משמעותיים.

"מקצוע הרוקחות הוא מקצוע טיפולי המהווה את אחד מעמודי התווך במערכת הבריאות, לצד מקצועות הרפואה והסיעוד", ציינה ד"ר אמיתי. "הרוקחות והרוקחים הם החוליה האחרונה בשרשרת המטפלים, לפני שהמטופל מתחיל בטיפול תרופתי שנרשם לו".

"במהלך השנה וחצי האחרונות, כשכל המדינה התמודדה עם מגיפת הקורונה, מאות רוקחות ורוקחים המשיכו את עבודתם כדי שמאות אלפי חולים כרוניים ימשיכו לקבל את הטיפולים הקבועים שלם ועל מנת ששגרת הטיפולים לא תקטע – אם באמצעות תהליכי רישום ורגולציה, דרך אספקת תרופות לבתי מרקחת ועד התנדבות להבאת תרופות למטופלים המצויים בבידוד בביתם".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00