פורים

עדלאידע – איך תחגגו פורים באחריות

סוכרת? כבד שומני? תרופות? מתי מותר לשתות ולמי עדיף להימנע? עינת מזור-בקר, דיאטנית קלינית, עם כל הפרטים שתצטרכו כדי לעבור את פורים בשלום

לשתות אלכוהול באחריות בפורים. אילוסטרציה

פורים, מסיבות ואלכוהול הולכים יחד. ישנן המלצות רשמיות ומסודרות לשתיית אלכוהול אשר לפיהן לאישה מומלץ לשתות עד 1 מנת אלכוהול ליום ולגברים עד 2 מנות ליום. מנת אלכוהול היא מנה המכילה 15 גרם אלכוהול, לדוגמה: 330 מ"ל בירה, 140 מ"ל יין יבש, 30 מ"ל וודקה / ויסקי / ברנדי / ג'ין / רום. כמויות גדולות של אלכוהול אינן מומלצות כיוון שעלולות לפגוע בבריאות באופנים שונים.

עובדות על אלכוהול
 1. גרם אלכוהול מכיל 7 קלוריות. לשם השוואה – גרם פחמימה או חלבון מכילים 4 קלוריות וגרם שומן מכיל 9 קלוריות. אלו הצורכים אלכוהול באופן קבוע בכמות גדולה או מספר פעמים בשבוע ומעוניינים לרדת במשקלם עשויים להשיג את מטרתם אם רק יוותרו על האלכוהול לדוגמה (ולא יוסיפו במקביל קלוריות ממקור אחר).
 2. במידה ואתם סובלים מכבד שומני או כל מחלת כבד אחרת או מרמות גבוהות של טריגליצרידים (שומנים בדם) מומלץ להימנע משתיית אלכוהול כיוון שאלכוהול עלול להחמיר את מצב הכבד ותורם להעלאת השומנים בדם.
 3. יין אדום הוא אחד המשקאות האלכוהוליים הנחקרים ביותר בהקשר של בריאות הלב וכלי הדם בזכות הכמות הגדולה של נוגדי החמצון שקיימת בו.
 4. האלכוהול עלול להוריד את רמת הסוכר בדם, עד למצבי היפוגליקמיה ועד מספר רב של שעות לאחר שתייתו כיוון שהוא חוסם שחרור גלוקוז מהכבד ומפריע לפעילות הורמונים המתנגדים לאינסולין בזמן היפוגליקמיה.
 5. ישנן תרופות אשר אלכוהול עלול להפריע לפעילותן. במידה ואתם נוטלים תרופות מרשם באופן קבוע ומעוניינים לשתות אלכוהול, וודאו עם הרוקח שזה אפשרי.
 6. בירה היא סוג משקה המבוסס על לתת (שעורה) אשר שייך למשפחת הפחמימות. לשתות בירה זה כמו לשתות לחם למעשה. כמות הפחמימות הנצרכת משתיית בקבוק בירה של 330 מ"ל היא שוות ערך לכ15 גרם פחמימות, כמות פחמימות המצויה בפרוסת לחם אחת או ב2 פרוסות לחם קל. יחד עם זאת, בקבוק בירה לא יעלה סוכר משמעותית לחלק מהאנשים, יתכן וכתלות בהרכב הארוחה שנאכלת במקביל וכתלות בקריטריונים נוספים. כדי להבין את השפעת הסוכר עליכם מומלץ ללוות את שתיית הבירה במדידות סוכר לפני כן ובשעות שלאחר השתייה.

אל תעשה
 • אלכוהול אינו דורש אינסולין כיוון שאינו הופך לגלוקוז.
 • יין יבש או חצי יבש מכילים מעט מאוד פחמימות ולכן גם עליהם אין לתת תוספת אינסולין. גם היינות עלולים להביא למצב של היפוגליקמיה כתלות בכמות שנצרכה.
 • אל תשתו אלכוהול על בטן "ריקה" אלא אך ורק בליווי ארוחה מורכבת המכילה את כל אבות המזון – בעיקר פחמימות, אך גם חלבונים ושומנים.

עשה
 • נטרו את רמת הסוכר שלכם מספר פעמים לאחר שתיית אלכוהול, ובמיוחד אם מדובר בשעות הלילה ותוך כדי שינה.
 • אכלו ארוחה קטנה נוספת לפני השינה על מנת להקטין את הסיכוי לנפילת סוכר בשעות הלילה.
 • הטיפול במקרה של איבוד הכרה כתוצאה מהיפוגליקמיה קשה הנגרמת בעקבות אלכוהול הוא שונה מהרגיל בגלל השפעת האלכוהול. במקרה כזה זריקת גלוקגון לא תסייע אלא הזרקת גלוקוז ישירות לווריד. וודא שסביבתך מודעת להיותך סוכרתי.
 • תופעות שיכרות יכולות להיות דומות לתופעות של היפוגליקמיה (כאב ראש, בחילה, רעד והזעה), לכן לאחר שתיית אלכוהול מומלץ לנטר סוכר. יש לשאת עליך תמיד סוכר זמין ותעודה מזהה או צמיד כיוון  שאנשים עלולים שלא לזהות אצל הסוכרתי את תופעת ההיפו בזמן השיכרות.
 • מומלץ להימנע ממשקאות אלכוהוליים בעלי ריכוז סוכר גבוה במיוחד כמו יינות מתוקים, שרי, סיידרים, קוקטיילים או ליקרים מתוקים.

 

 עינת מזור בקר, דיאטנית קלינית במרכז DMC לסוכרתיים

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00