תוחלת חיים

עד 130! מחקר חדש טוען שתוחלת החיים תמשיך לעלות עד סוף המאה

מודל סטטיסטי מראה שהגיל המקסימלי של בני אדם עשוי להגיע ל-130 עד שנת 2100

גברים מבוגרים. התקדמות הטכנולוגיה הרפואית והעלייה בתוחלת החיים נותנים אותותיהם
גברים מבוגרים. התקדמות הטכנולוגיה הרפואית והעלייה בתוחלת החיים נותנים אותותיהם

חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון פרסמו לאחרונה מחקר בכתב העת Demographic Research, שמראה עלייה אפשרית משמעותית בתוחלת החיים עד סוף המאה הנוכחית. בעוד שמספר האנשים שעברו את גיל 100 גדל לחצי מיליון ברחבי העולם במהלך השנים האחרונות, ישנם אנשים שחיים עד גיל 110 ואף יותר. ז'אן קלמנט הצרפתייה היא האדם שחי עד הגיל המבוגר ביותר בעולם. היא היתה בת 122 שנה ו 164 יום כאשר מתה בשנת 1997.

המחקר הסטטיסטי הגיע למסקנה שאריכות חיים, כמו זו של קלמנט, עשויה להמשיך ולעלות באיטיות, ושבני אדם עשויים להגיע לגיל 130 שנה עד סוף המאה הנוכחית.

הדעות בין מדענים וחוקרים רבים חלוקות בנוגע לעתיד תוחלת החיים. ישנם הטוענים שיש גבול לתוחלת החיים האנושית, המבוסס על כוחות ביולוגיים, כגון הידרדרות בלתי נמנעת של תאים (למשל, התקצרות קצוות הדנ"א, הטלומרים, בעקבות חלוקת תאים). אחרים מציינים כי התמותה בקרב אנשים בשנות ה-80 וה-90 לחייהם פחתה משמעותית בשנים האחרונות. הם גם טוענים שהגבולות שהוצעו בעבר לתוחלת חיים תמיד נשברו בתוך חמש שנים בממוצע לאחר שנקבעו. שני הטיעונים חסרי וודאות, משום שפריצות דרך מדעיות עתידיות לא ידועות, וחוסר ידע בנוגע למנגנוני ההזדקנות, מונעים הסקת מסקנות מוחלטות לגבי אורך חיי האדם.

עד שנת 2010, הניתוח הסטטיסטי של מבוגרים מ-110 היה מוגבל על ידי נטייה של אנשים מבוגרים מאוד להגזים או לעגל כלפי מעלה את גילם. כדי להימנע מהטייה זו, החוקרים השתמשו בנתונים שאסף מכון מקס פלנק למחקר דמוגרפי בגרמניה. מאגר נתונים זה הוא הראשון שאימת בקפדנות את רישומי הלידה, החיים והמוות של אנשים מעל גיל 110 וכלל רק את אלה שגילם מאושר ברמה גבוהה של ודאות.

לצורך מחקר זה, החוקרים השתמשו ברישומים  של 1,119 אנשים בעשר מדינות אירופה ובקנדה, יפן וארצות הברית שהגיעו לגיל 110 לפחות. המאגר כולל גם תיעוד של כמעט 14,000 אנשים ממדינות אלה – למעט פינלנד, יפן, ספרד ושבדיה – שמתו בין הגילאים 105 ל-109. מספר האנשים שחיים מעל גיל 100 נמצא בעלייה מזה עשרות שנים, עד קרוב לחצי מיליון איש ברחבי העולם. אך יש הרבה פחות אנשים שחיים עד גיל 110 או יותר. נכון לעכשיו, האדם הזקן בעולם הוא קיין טאנאקה בן 118, יפן.

המחברים השתמשו בהסקה בייסיאנית, מתודולוגיה המתארת ​​את ההסתברות לתוצאה, ומתבססת על ידיעת על התנאים הקיימים שעשויים להשפיע על האירוע הנדון. באמצעות תחזיות אוכלוסייה, החוקרים יכלו לחזות את מספר האנשים שעשויים לשרוד עד גיל 110 במהלך המאה הזו. הם יצרו תחזיות לגיל המדווח המקסימלי במוות בכל 13 המדינות בין השנים 2020-2100. התוצאות שלהם מראות סבירות של כמעט 100% שמישהו ישבור את שיא גיל המוות המקסימלי הנוכחי שקבעה קלמנט.

קיימת גם הסתברות של 99% לאדם שיחיה עד גיל 124 שנים וסבירות של 68% שאדם יגיע לגיל 127 שנים. תוחלת חיים ארוכה עוד יותר של 130 שנה אפשרית אך הרבה פחות סבירה – בשיעור של 13%. המחברים מציינים כי גם עם גידול האוכלוסייה וההתקדמות בתחום הבריאות, שיעור התמותה ימשיך להשתטח לאחר גיל מסוים. לדוגמה, למי שחי עד גיל 110 יש את אותה הסבירות לחיות שנה נוספת כמו אדם מי שחי עד גיל 114. החוקרים מציינים שברגע שאנשים מגיעים לגיל 110 שנים, שיעור התמותה שלהם ממשיך להיות זהה.

למרות שהמודל ששימש במחקר זה מצביע על כך שהגיל המדווח המקסימלי במוות ימשיך לעלות, התדירות בה יישבר שיא זה תפחת אלא אם כן מספר האנשים שגילם עולה על 110 יגדל משמעותית. עם אוכלוסייה עולמית הולכת ומתרחבת, החוקרים מאמינים שזה אפשרי. לטענתם, אנשים בגילאים אלה הם קבוצה נבחרת של אנשים מאוד חזקים. הם עברו את כל הדברים שקורים בחיים, כמו מחלות, והם מתים מסיבות שאינן תלויות במה שמשפיע על אנשים צעירים יותר.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.