סוכרת

עיבוד לא מספק של אינסולין מוביל לעודף משקל

עודף משקל מגביר את הסיכון לחוסר איזון בחילוף החומרים של סוכר ולסוכרת. קבוצת מחקר באוניברסיטת באזל הראתה כעת שגם ההיפך הוא הנכון: ליקויים בייצור האינסולין בגוף תורמים לעודף משקל

סוכרת (אילוסטרציה)

תזונה לקויה, מעט מדי פעילות גופנית ותזוזה, ועודף משקל – אורח החיים משפיע על הסיכון לחלות במחלות מטבוליות כמו סוכרת. עם זאת, הקשר עובד גם הפוך, כפי שמדווחת קבוצת מחקר בראשות ד"ר דניאל זמאן-מאייר מהמחלקה לביו-רפואה באוניברסיטת באזל. אם ייצור האינסולין נפגע, כפי שקורה בשלבים המוקדמים של סוכרת מסוג 2, זה יכול לתרום לעודף משקל. תוצאות המחקר פורסמו בכתב העת Nature Communications.

צוות המחקר התמקד אנזים בשם ״פרוטאז PC1/3״, אנזים בגוף שגורם להורמונים לא פעילים לעבור לצורתם הסופית והפעילה. אם אנזים זה אינו מתפקד כראוי, התוצאה עלולה להיות הפרעות הורמונליות חמורות. ההשלכות כוללות תחושה של רעב בלתי נשלט ועודף משקל חמור.

החוקרם בדקו אם עודף משקל יכול להיגרם על ידי הפעלה לא נכונה של הורמונים אחרים. PC1/3 מפעיל אינסולין, בין היתר. "חקירת התפקיד של ייצור אינסולין כגורם לעודף משקל הייתה ברורה", אומרת ד"ר זמאן-מאייר. החוקרים כיבו את האנזים PC1/3, במיוחד בתאים המייצרים אינסולין בלבלב של עכברים. בעלי החיים צרכו הרבה יותר קלוריות ועד מהרה הפכו לעודף משקל וסוכרתיים.

"התוצאות האלה מעניינות משום שאנו יודעים שיש כמות פחותה של האנזים PC1/3 בלבלב של חולים עם טרום-סוכרת", אומר פרופ' מארק דונאת', ראש קבוצת המחקר ומחבר המחקר. תוצאות אלה מצביעות על כך שפעולת אינסולין לא תקינה יכולה להיות לא רק תוצאה, אלא גם סיבה לעודף משקל.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00