חדשות

עליה של 10% בתמותה העודפת בישראל בשנת 2020

דו"ח מכון טאוב: למרות ירידה של כחודשיים בתוחלת החיים בישראל בשנת 2020 – ישראל הצליחה להגן על האוכלוסיה המבוגרת שלה מקורונה טוב יותר מאשר ארה"ב

תמותה מקורונה בישראל (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
תמותה מקורונה בישראל (צילום: דוד כהן, פלאש 90)

"ישראל הצליחה להגן על האוכלוסיה המבוגרת שלה יותר טוב מאשר ארה"ב. המגזרים שנפגעו במיוחד היו החרדים והערבים" – כך עולה מדו"ח מכון טאוב שפורסם היום ומנתח את נתוני הקורונה בארץ בשנה שחלפה.

על פי הדו"ח, ישראל הצליחה, יחסית, להגן על האוכלוסיה המבוגרת שלה. שתי האוכלוסיות העיקריות שנפגעו היו החרדים והערבים. "מסוף יולי ועד אוקטובר 2020 עלתה התמותה לרמה שלא נצפתה בעונה הזו מאז שנות ה-90 של המאה הקודמת. מדובר בעלייה משמעותית, אך נמוכה מאשר במדינות אחרות: למשל 18% בארה"ב, שבה שיעורי התמותה היו גבוהים מישראל גם לפני מגיפת הקורונה".

עוד מצביע הדו"ח על כך שבחודשיים הראשונים של השנה שעברה, בהם טרם התגלו מקרי תחלואה בקורונה בישראל, היו שיעורי התמותה הנמוכים ביותר אי פעם – עם ירידה של 7% לעומת אותה התקופה בשנים 2017–2019. השפעת הקורונה החלה להיות מורגשת מסוף מארס ובמיוחד מתחילת יולי ועד סוף ספטמבר. בין גלי התחלואה עד אז חזרו שיעורי התמותה לרמות נמוכות מכפי שהיו בשנים 2019-2017.

פרופ' אלכס וינרב, החתום על הדו"ח, ציין שהיקף מקרי המוות בישראל עלה בשנת 2020 בכ-7%, ובהתחשב בצמצום הטבעי שהיה צפוי בתמותה, הרי שלמעשה חלה עלייה של כ-10%.

בסך הכל, שיעור התמותה העודפת בישראל נמוך מהצפוי לפי מבנה הגילים ודפוסי ההידבקות של הישראלים בנגיף הקורונה. התוצאה היא ירידה של כחודשיים בתוחלת החיים בלידה וירידה של כמעט שלושה חודשים בתוחלת החיים בגיל 65. שיעורי ההידבקות והתמותה הגבוהים בקרב החרדים והערבים יביאו לעלייה משמעותית יותר של תמותה עודפת באוכלוסיות אלו ולירידה חדה יותר בתוחלת החיים שלהן.

יש לזכור, ציין המחבר, כי גם מגיפת השפעת בשנת 2015 הורידה את תוחלת החיים ברוב מדינות אירופה ביותר משלושה חודשים, גם במדינות עם מערכות בריאות טובות. "ירידה של כחודשיים בתוחלת החיים ב-2020 בגלל הקורונה היא ירידה מתונה יחסית".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

0:00
0:00