סרטן

פיתוח חדש של מיקרו-רובוטים שוחים יכול לסייע במלחמה בסרטן

מהנדסים מאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו פיתחו רובוטים מיקרוסקופיים המסוגלים לשחות דרך הריאות כדי לספק תרופות נגד סרטן ישירות לגידולים גרורתיים

תאי סרטן. אילוסטרציה

מהנדסים מאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו פיתחו רובוטים מיקרוסקופיים, הידועים בשם מיקרו-רובוטים, המסוגלים לשחות דרך הריאות כדי לספק תרופות נגד סרטן ישירות לגידולים גרורתיים. גישה זו נוסתה בהצלחה בעכברים, שם היא עיכבה את הצמיחה והתפשטות של גידולים ששלחו גרורות לריאות, ובכך העלתה את שיעורי ההישרדות בהשוואה למטופלי הביקורת. הממצאים הוצגו במחקר שפורסם בכתב העת Science Advances.

המיקרו-רובוטים הם שילוב חדשני של ביולוגיה וננוטכנולוגיה. כדי ליצור את המיקרו-רובוטים הללו, החוקרים חיברו באופן כימי ננו-חלקיקים מלאים בתרופות אל פני השטח של תאי אצות ירוקות. האצות, המספקות למיקרו-רובוטים את תנועתם, מאפשרות לננו-חלקיקים לשחות ביעילות בריאות ולהעביר את המטען הטיפולי שלהם לגידולים.

הננו-חלקיקים עשויים מכדורי פולימר זעירים מתכלים, הטעונים בתרופה הכימותרפית דוקסורוביצין ומצופים בקרום של תאי דם אדומים. ציפוי זה ממלא תפקיד קריטי: הוא מגן על הננו-חלקיקים מפני מערכת החיסון, ומאפשר להם להישאר בריאות מספיק זמן כדי להפעיל את ההשפעות האנטי-גידוליות שלהם. "זה פועל כהסוואה", אמר החוקר הראשי, "ציפוי זה גורם לננו-חלקיק להיראות כמו כדורית דם אדומה מהגוף, כך שהוא לא יעורר תגובה חיסונית". האצות שנושאות את הננו-חלקיקים מוכרות כבטוחות לשימוש על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקני, מציינים החוקרים.

מחקר זה מתבסס על עבודה קודמת של הצוות בה הוצגו "המיקרו-רובוטים הראשונים שנבדקו בבטחה בבעלי חיים חיים", אמר החקור הראשי. בעבודה הקודמת הזו, המיקרו-רובוטים נלחמו בהתפשטות החיידקים הגורמים לדלקת ריאות באמצעות שילוב שונה של תרופה וקרום תאים עבור הננו-חלקיקים. על ידי התאמה של רכיבים אלה, הצוות התאים כעת את המיקרו-רובוטים כדי להילחם בהתפשטות תאים סרטניים בריאות. "אנחנו מדגימים שזוהי טכנולוגיית פלטפורמה שיכולה לספק טיפולים פעילים ויעילה בכל רקמת הריאה כדי להילחם בסוגים שונים של מחלות קטלניות בריאות", אמר החוקר הראשי.

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00