מחקרים

פרוטוקול חדש לבדיקת מחלות מעי דלקתיות עשוי לזרז את האבחון

חולים עם חשד למחלת מעי דלקתית יכולים להפיק תועלת מפרוטוקולי בדיקה טובים יותר שיפחיתו את הצורך בקולונוסקופיה ואת ההמתנה הארוכה לבדיקה שעלולה להיות מיותרת

מחלות מעי דלקתיות. אילוסטרציה

במאמר שפורסם בכתב העת Frontline Gastroenterology, חוקרים ממרכז המחקר הביו-רפואי של המכון הלאומי לבריאות באוניברסיטת ברמינגהם בחנו פרוטוקול חדש לשיפור אבחון מחלות מעי דלקתיות, המשלב היסטוריה קלינית רלוונטית ומספר בדיקות צואה ביתיות.

המחקר נמשך שנתיים וכלל 767 משתתפים, כאשר החולים עברו טריאז' ועברו בדיקות חוזרות של החלבון ״קלפרוטקטין״ בצואה. צוות המחקר מצא כי השימוש בבדיקות צואה סדרתיות הצליח לחזות בבירור מחלות מעי דלקתיות אפשריות, כמו גם מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית.

הצוות הבחין כי הבדיקה השניה של קלפקוטקטין בצואה הייתה אינדיקטור חזק לצורך בבירור נוסף, הכולל קולונוסקופיה; עם זאת, החוקרים הבחינו כי רק 20% מהמטופלים הופנו לביצוע שתי דגימות לפני הפניה לטיפול משני.

ד"ר פיטר רימר ממרכז המחקר הביו-רפואי של המכון הלאומי לבריאות באוניברסיטת ברמינגהם והמחבר המקביל של המחקר אמר: "לחולים שחווים תסמינים המתאימים למחלות מעי דלקתיות ממתינים לעתים קרובות המתנה ארוכה עד לקבלת האבחנה, ומערכות הבריאות נמצאות תחת עומס עצום עקב ריבוי בדיקות אבחנתיות אלה.

"באמצעות שאלון מקיף בן 13 נקודות להערכת תסמינים ובדיקות צואה מרובות, הצלחנו לזהות בצורה הרבה יותר מדויקת חולים עם מחלות מעי דלקתיות ומחלות אחרות. השקה של פרוטוקול זה יכולה להפחית את הזמן שלוקח לקבל אבחנה ולהתחיל טיפול במחלות מעי דלקתיות בשלב מוקדם יותר, מכיוון שניתן לבצע הרבה יותר מהסינון והבדיקות באמצעות טיפול ראשוני. ניתן להשתמש ברגישות של בדיקות צואה חוזרות כדי לסמן את החולים הזקוקים בדחיפות להפניה לטיפול משני".

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00