חדשות

פרויקטור הקורונה כבר מתריע: "להתכונן להתפרצות גל חמישי של תחלואה"

בהופעתו בפני ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת אף ביקש פרופ' סלמאן זרקא כי הוועדה תורה על צמצום בכל סוגי התקהלויות הגדולות: "אז יהיה פחות כדורגל, לא תהיה חגיגת פאנג'ויה ולא יהיו טיסות לאומן"

נער חולה בקורונה. אילוסטרציה

"יש לצפות שנעבור את גל הקורונה הרביעי, הנוכחי ויהיה צורך להתכונן לגל חמישי" – כך התריע הבוקר פרויקטור הקורונה, הפרופ', סלמן זרקא בהופעתו מול ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת . פרופ' זרקא ביקש שהוועדה תורה על צמצום בכל סוגי התקהלויות הגדולות: "אז יהיה פחות כדורגל, לא תהיה חגיגת פאנג'ויה ולא יהיו טיסות לאומן".
פרופ' זרקא אמר עוד בוועדה: "לאור פתיחת שנה"ל והחגים הייתי רוצה לצמצם התקהלויות המוניות אך לגיטימי שמי שיקבל החלטות במדינה זה הקבינט שהחליט שאותם אירועים גדולים כן יתקיימו. לאחר ביקורי באומן, אני לא חושב שאפשר למנוע אירועים כאלה גם בהקשר דתי וגם בהקשר חילוני. תו ירוק הוא כלי המאפשר לאזן סיכונים ומאפשר לאותו בן 70 מחוסן שנכנס למסעדה להבין שמסביבו אנשים שמידת הסיכון שידביקו אותו נמוכה, ולא אפס.

"בדיקת אנטיגן לילדים מקטינה את הסיכון, אך הוא לא אפס. חובתנו לדאוג שיהיו יותר מקומות שאדם שדאג לעצמו יוכל להיכנס ולא להידבק. צריך לקחת בחשבון גם מדוכאי חיסון שיהיו מוגנים עם פחות סיכון. אז מי שמחוסן בהגדרות שייכנסו לתוקף ב-1.10 – קרי שאם עברו חמישה חודשים מאז שהתחסן, צריך להתחסן מנה שלישית ואם לא עברו, אז מספיק שתי מנות".

אתמול, כך מסר זרקא, נערך דיון עם רה"מ וסוכם שיופעל ברקוד לאזורים שבהם נדרש תו ירוק. "לא מתעסקים עם ניירת אלא עם ברקוד אוטומטי שמוזן לתוך המערכת", הסביר פרויקטור הקורונה. "ילדים עד גיל 12 וכאלה שלא יכולים להתחסן צריכים להיבדק בבדיקת אנטיגן שגם היא תוכנס למערכות כתו ירוק. הנתונים שלנו מראים ששיעור החיוביים אצל הילדים עומד על 7.1% לעומת 5.9% בקרב מבוגרים ואנחנו מדברים על כך ש-54% מהחיוביים אתמול הם ילדים, ולכן זו המדיניות המסדרת את ניהול הסיכונים במדינת ישראל".

מנתונים חלקיים שפרסם משרד הבריאות עקב תקלה במערכת המחשוב והעברת הנתונים אליו, אובחנו אתמול (ב') 10,556 מאומתים-נדבקים חדשים בקורונה; בוצעו כ-180 אלף בדיקות, מהן קרוב ל-6% היו חיוביות. מניין החולים במצב פעיל עכשווי עלה ל-83,952. עד כה נפטרו מסיבוכי המחלה 7,297.

בנוסף, 112,980 מאנשי מערכת החינוך – לערך מחצית מצוותי ההוראה – חוסנו במנה השלישית. מקדם ההדבקה נותר 1.01. לפני שבוע הוא עמד על 1.3 ואז ירד עד 0.83 ושוב עלה וזו הסיבה, הסביר בוועדה מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, שמספר המאומתים החדשים ביממה גבוה. כן אמר ש"לצד זה לא רואים ירידה במספר החולים הקשים העומד על סביב 700, על אף ירידה קלה שהסתמנה ביומיים האחרונים. יש פה גם השפעה של החגים ותחילת שנת הלימודים".

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.