מחקרים

צחצוח שיניים הפחית שכיחות דלקת ריאות בקרב חולים מאושפזים

חוקרים גילו כי פעולה פשוטה עשויה לעזור להפחית את שיעורי דלקת הריאות בחולים מאושפזים – והיא כוללת מברשת ומשחת שיניים

מברשת שיניים, היגיינת הפה (אילוסטרציה)

מחקר חדש שנערך על ידי חוקרים מבית החולים Brigham and Women's Hospital, בחן האם צחצוח שיניים יומיומי בקרב חולים מאושפזים קשור לשיעורים נמוכים יותר של דלקות ריאה שנרכשו בבית החולים ותוצאות אחרות. הצוות שילב תוצאות של 15 ניסויים קליניים אקראיים שכללו יותר מ-2,700 חולים ומצא כי שיעורי דלקת ריאות שנרכשו בבית החולים היו נמוכים יותר בקרב חולים  שצחצחו שיניים באופן יומי בהשוואה לאלה שלא. התוצאות היו משכנעות במיוחד בקרב חולים מונשמים. תוצאותיהם פורסמו בכתב העת JAMA Internal Medicine.

"הפוטנציאל שאנו רואים כאן לקידום תמותה נמוכה יותר הוא מדהים – הוא מצביע על כך שצחצוח שיניים יומי בבית החולים עשוי להציל חיים", אמר המחבר המקביל מייקל קלומפאס, אפידמיולוג בבית החולים ורופא למחלות זיהומיות במחלקה לרפואה בבריגהם, ופרופסור לרפואת אוכלוסייה במכון הבריאות פילגרים בהרווארד."נדיר בעולם הרפואה המונעת בבתי החולים למצוא דבר כזה שהוא גם יעיל וגם זול. במקום מכשיר או תרופה חדשים, המחקר שלנו מצביע על כך שמשהו פשוט כמו צחצוח שיניים יכול לעשות הבדל גדול".

דלקת ריאות הנרכשת בבית חולים מתרחשת כאשר חיידקים בפה נכנסים לדרכי הנשימה של המטופל ומזהמים את ריאותיו. חולים חלשים או חולים עם מערכת חיסונית מוחלשת רגישים במיוחד לדלקות ריאה שנרכשות במהלך שהותם בבית החולים. עם זאת, אימוץ הרגל יומי של צחצוח שיניים יכול להפחית את כמות החיידקים בפה, מה שעשוי להפחית את הסיכון לפתח דלקת ריאות.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00