חדשות

קורונה: אור בקצה המנהרה?

מומחים בארה"ב סבורים שהחיים ישובו לשגרה בקיץ הודות לחיסונים וההתקרבות לחסינות עדר

קורונה בארה"ב (אילוסטרציה)
קורונה בארה"ב (אילוסטרציה)

כשהגיעו החיסונים הראשונים נגד קורונה, התחילו לדבר על "האור בקצה המנהרה". ואז התרחש זינוק בתחלואה אחרי חג המולד בארה"ב עם מספר שיא של נדבקים ומקרי מוות, וריאנטים חדשים של הנגיף הופיעו, והאור הזה קצת נחלש. אולם כעת, כאשר נראה שהעליה במספר הנדבקים והמתים נעצרה, האם אנו סוף סוף מתקרבים לסופה של המגפה?

לחוקרי בריאות הציבור יש תחזיות מתי וכיצד יגיע הסוף למגפה. יש כאלה שסבורים שיש סיכוי טוב לחזור לנורמליות כלשהי תוך מספר שבועות. אחרים חושבים שנמשיך לחיות עם הנגיף עוד חודשים רבים. לדוגמא, בעוד החוקרים המובילים אומרים שאפריל יכול להיות החודש בו נצא מהמגפה, ד"ר אנתוני פאוצ'י, היועץ הבכיר של הבית הלבן למאבק בקורונה, אמר השבוע שהאמריקאים עשויים עדיין להזדקק למסכות בשנת 2022, אך החיים ישובו לנורמליות מסויימת לפני כן.

לפי הפרשנות של פרופ' מרטי מקרי מאוניברסיטת ג'ון הופקינס, שהתפרסמה השבוע בוול סטריט ג'ורנל, ארה"ב תשיג חסינות עדר עד אפריל. הוא מתבסס על מספר חישובים, כולל ירידה של 77% במספר המקרים החדשים בחודש וחצי הקודמים. לדבריו, ירידה זו נובעת בעיקר מכך שחסינות טבעית שנגרמה מהידבקות קודמת שכיחה יותר מכפי שניתן למדוד בבדיקות. להערכתו, הבדיקות גילו רק 10% -25% מכלל מקרי ההידבקות בנגיף, ולמעשה, ל- 55% מהאוכלוסייה יש חסינות טבעית לקורונה. כשמוסיפים את מספר האנשים שמתחסנים בארה"ב – החל מאמצע פברואר כ- 15% מהאוכלוסייה – רמת החסינות עולה. אין הסכמה בין המומחים לגבי איזה אחוז מהאוכלוסייה צריך להיות מחוסן טבעית או בחיסון כדי להגיע לחסינות, אך רבים מציינים שהאחוז צריך להיות בין 70% ל-85%.

האפידמיולוגית ד"ר סוזן ג'אד מאוניברסיטת אלבמה טענה השבוע שייתכן שארה"ב כבר מתקרבת למצב של חסינות עדר. היא מתבססת על מחקר חדש שנערך על ידי אוניברסיטת קולומביה, אך טרם נבדק על ידי עמיתים, המצביע על כך שמספר החולים בפועל בארה"ב עשוי להיות גדול פי 10 ממספר החולים הרשמי. אם מסקנת המחקר נכונה, כמעט שליש מתושבי ארה"ב כבר נדבקו.

"אפשרות לקיץ נפלא" היתה הכותרת האופטימית בגיליון אטלנטיק האחרון. מחבר המאמר ציין את מספר מקרי ההדבקה בארה"ב שיורד מהר יותר מכפי שהמומחים חזו, את עליית קצב ההתחסנות, ומומחים שפחות מוטרדים מההשפעה של הוריאנטים. אולם מומחים אחרים אומרים שסוף המגיפה אינו כה קרוב. אחד מהחברים בוועדה המייעצת לביידן בנושא הקורונה, ד"ר מייקל אוסטרהולם, אמר לחדשות CBS שיש כעת שליטה על הנגיף, אך אם חלק גדול מהאוכלוסייה יסרב להתחסן, זה יהיה בעייתי. לעומת זאת, אם רוב האוכלוסייה תתחסן, "נהיה במקום ממש טוב בקיץ הנוכחי, במיוחד בסוף הקיץ."

עם זאת,ישנם מומחים שחוששים שעודף אופטימיות יגרום לאנשים להיות פחות זהירים מוקדם מדי, להפסיק לעטות מסכות וישובו להתקהל.

גם בבריטניה אופטימיים, וראש הממשלה בוריס ג'ונסון אמר השבוע שרוב מגבלות הקורונה יוסרו ב-21 ביוני, אחרי שיותר מ-18 מיליון בריטים קיבלו את מנת החיסון הראשונה. גם בקנדה וחלק ממדינות האיחוד האירופי (וכמובן גם בישראל), התחסנות האוכלוסייה מעוררים תקווה רבה. אך בזמן שהחיסונים זמינים ל-10 המדינות העשירות, יתר מדינות העולם לא קיבלו חיסונים. לפי נתוני ארגון הבריאות העולמית, 10 המדינות העשירות לקחו לעצמן 75% מסך כל החיסונים שניתנו בעולם (כ-128 מיליון מנות). כמעט 130 מדינות עם 2.5 מיליארד תושבים לא קיבלו אפילו מנה אחת של חיסון. 10 המדינות הן ארה"ב, סין, בריטניה, איחוד האמירויות, איטליה, רוסיה, גרמניה, ספרד וקנדה. מומחי בריאות מזהירים שמלבד הבעיה המוסרית, היעדר חיסונים במדינות המתפתחות יסכן את ההתקדמות במאבק נגד הקורונה במדינות העשירות. בפסגת הG7 בשבוע שעבר, המדינות החברות הבטיחו סיוע כספי ליוזמת COVAX של ארגון הבריאות העולמי, שמטרתו לספק חיסונים למדינות שטרם קיבלו חיסונים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *