זיהום פטרייתי

קורונה והפטריה השחורה

הפטרייה Mucorales נמצאת בקרקע, אבק, צמחייה מרקיבה וגללי בעלי חיים. היא לא נמצאת בדרך כלל בגוף האדם שכן אינה מסוגלת להתמודד עם מערכת החיסון האנושית, אך במקרים של קורונה משולבת עם סוכרת וטיפול סטרואידי שמחליש את מערכת החיסון, הפטרייה יכולה לפלוש לגוף

זיהום בפטריה השחורה Mucorales. אילוסטרציה

מגפת הקורונה בהודו הובילה לזינוק במקרים של זיהום פטרייתי קטלני המכונה "פטרייה שחורה". המחלה, שנקראת מוקורמיקוזיס (mucormycosis) מתחילה כזיהום בעור הפנים שגורם לנפיחות והשחרה של העור. היא מתפשטת מנקודת ההדבקה הראשונית לעיניים, לחלל הפה, למערכת הנשימה ובמקרים נדירים גם למוח. התפשטותה במערכת הנשימה גורמת לשיעול, דימום חמור ולבסוף לחנק.

הפטרייה Mucorales נמצאת בקרקע, אבק, צמחייה מרקיבה וגללי בעלי חיים. היא לא נמצאת בדרך כלל בגוף האדם שכן אינה מסוגלת להתמודד עם מערכת החיסון האנושית, אך במקרים של קורונה משולבת עם סוכרת וטיפול סטרואידי שמחליש את מערכת החיסון, הפטרייה יכולה לפלוש לגוף. סוכרת לא רק מגדילה את הסיכון לחלות בקורונה, היא גם מספקת מצבים בהם זיהומים פטרייתיים יכולים לשגשג. מה שמחמיר את המצב הוא מתן דקסמטזון, סטרואיד בו משתמשים רופאים בטיפול נמרץ לטיפול בקורונה, אשר מדכא את המערכת החיסונית.

ב-26 במאי 2021, דווח על 11,717 מקרים מאושרים של המחלה בהודו, מדינה שיש בה יש יותר אנשים החולים בסוכרת מאשר בכל מדינה אחרת בעולם, למעט סין. עוד לפני המגפה, שכיחות המוקורמיקוזיס היתה גבוהה פי 70 בהודו בהשוואה לשאר העולם. הצבע השחור המקושר למחלה אינו שייך לפטרייה עצמה, שכן היא עצמה שקופה. הפטרייה חוסמת את זרימת הדם, הורגת את הרקמה הנגועה, וגורמת לשינוי הצבע האופייני של עורם של החולים במחלה.

ללא טיפול מיידי בתרופות נגד פטריות וניתוח להסרת הרקמה המתה (נמק), המחלה גורמת לעתים קרובות למוות. לפני המגפה, המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) דיווח ששיעור תמותה הכולל מהמחלה היה 54%. לפי מחקר שנערך בהודו, כ-60% מכל מקרי המחלה הופיעו במהלך מחלת הקורונה הפעילה, ו-40% הופיעו לאחר ההחלמה. בסך הכל, 80% מהחולים סבלו מסוכרת, ו-76% טופלו בקורטיקוסטרואידים.

מקורות הדבקה

מקור ההדבקה הוא סביבתי, מנבגים באוויר המיוצרים על ידי הפטריות משום כך, המחלה אינה עוברת מאדם לאדם, ולכן אין צורך בבידוד לחולים, אלא אם כן הם עדיין חולים בקורונה. הועלתה השערה שהפטריות מועברות במים מלוכלכים, בלוני חמצן, או במסכות פנים. הפטריות אינן מייצרות נבגים בנוזל, ולכן המחלה אינה מועברת במים מלוכלכים או מכשירי אדים. החמצן הטהור במיכלי החמצן אינו מאפשר לפטריות לצמוח, ואין עדויות לכך שפטריות מחזיקות מעמד במסכות פנים.

מחקרים מראים שדרכי הדבקה אפשריות בבתי חולים הן מצעים בבית חולים שלא כובסו כראוי, מערכות אוורור, תחבושות, מקלות רופא, ושקיות סטומה. הדבקה בבית עשויה להיגרם מלחם שמעלה עובש, ירקות ופירות מרקיבים, גללי בעלי חיים, דשן, שאיפת נבגים באבק מעבודות בניין סמוכות או מסנני מיזוג מזוהמים. ההדבקה יכולה להיגרם גם דרך העור, למשל דרך כוויות, אתרי הכנסת קטטר, פציעות מחט, עקיצות חרקים ועקיצות.

הטיפולים המוכחים נגד המחלה הם ניתוח להסרת רקמות נמקיות, והתכשיר האנטי-פטרייתי אמפוטריצין B, שהודו מתמודדת כעת עם מחסור חמור בו. חשוב גם לטפל במחלות רקע שמחלישות את מערכת החיסון, בעיקר סוכרת, ולהימנע משימוש יתר בקורטיקוסטרואידים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *