מחקרים

קורונה מתמשכת אצל ילדים – מה התסמינים ולמה זה קורה?

למרות שילדים נמצאים בסיכון נמוך לחלות בקורונה, ישנם ילדים שממשיכים לסבול מתסמיני קורונה חודשים רבים לאחר ההדבקה

קורונה בילדים (אילוסטרציה)

מכיוון שילדים נמצאים בסיכון נמוך יותר לחלות בקורונה חמורה בהשוואה למבוגרים, ילדים שאכן מפתחים את המחלה מקבלים פחות תשומת לב מצד החוקרים והתקשורת. עם זאת, חלק מהילדים שחלו בקורונה סובלים מתסמינים חודשים רבים אחרי שנדבקו לראשונה.

ברוב המקרים, ילדים שנדבקו בנגיף הקורונה מפתחים סימפטומים קלים עד בינוניים או נשארים חסרי תסמינים. במקרים קיצוניים מסוימים הם עלולים לפתח תסמונת דלקתית רב-מערכתית (MIS-C או PIMS). תסמונת זו יכולה להופיע 2-6 שבועות אחרי ההדבקה, וכוללת את התסמינים הבאים: חום שלא יורד, תסמינים במערכת העיכול, פריחה, דלקת הלחמית, כאבי ראש. ברוב המקרים של קורונה בילדים, התסמינים אמורים להשתפר ואז להיעלם לחלוטין לאחר מספר שבועות. עם זאת, ישנם ילדים שחווים תסמינים מתמשכים שבועות ואף חודשים לאחר מחלתם הראשונית – תופעה המכונה קורונה מתמשכת.

אין הרבה נתונים על מספר הילדים הסובלים מקורונה מתמשכת, והנתונים המפורטים ביותר נאספו בבריטניה. לפי נתוני המשרד לסטטיסטיקה לאומית הבריטי שהתפרסמו בינואר 2021, כ -12.9% מהילדים בגילאי 2-11, 14.5% מבני 12-16 ו-17.1% מבני הנוער והצעירים בגילאי 17-24 עדיין הציגו תסמיני קורונה חמישה שבועות לאחר שהציגו תסמינים לראשונה. לפי מחקר איטלקי,  52.7% מהילדים החולים חוו לפחות תסמין אחד של קורונה כארבעה חודשים או יותר לאחר האבחון הראשוני.

לפי מחקר עצמאי שערכה קבוצת תמיכה לילדים חולים בקורונה מתמשכת (Long Covid Kid)  תסמיני קורונה מתמשכת עשויים להיות: כאב גרון, כאב מפרקים, עייפות, כאבי ראש, כאבים בחזה, בעיות במערכת העיכול, בחילה, שינויים במצב הרוח, סחרחורת, פריחות.

הורים מספרים

האתר medicalnewstoday ראיין משפחות עם ילדים שחלו בקורונה מתמשכת. כל ההורים הזכירו את הבעייתיות בקבלת אבחנה וטיפול משום שהרופאים אינם מודעים לתופעה.

אחת האימהות, מארה"ב,  סיפרה שהתסמינים של בנה בן ה-9 החמירו בהדרגה: הוא סבל מרעד בידיים וברגליים והפרעות בדיבור שבוע לאחר הבדיקה החיובית, והתקשה לעמוד וללכת כעבור שבועיים ונאלץ להשתמש בכיסא גלגלים. יש מחקרים המצביעים על כך שקורונה מתמשכת מזכירה תסמונת עייפות כרונית, ואחד המאפיינים המשותפים לשני המצבים הוא אי סבילות לפעילות גופנית.

אמא אחרת, מבריטניה, תיארה את מהלך המחלה של בתה בת ה-10: היא התחילה להרגיש רע, פיתחה פריחה כואבת בגוף, והחלה לסבול מכאבי ראש בלתי פוסקים, שפתיים סדוקות, הפרעות ראייה ועייפות. הרופאים לא ראו פריחה כמו זה בעבר, ולא ידעו כיצד לטפל בה. כעבור כמה שבועות מצבה המשיך להחמיר, היא החלה לצלוע והיו לה בלוטות לימפה נפוחות. אחרי שהגיעה לחדר מיון, נאמר לה במחלקת הילדים שייתכן שהיא סובלת מ-PIMS. הראייה של הילדה המשיכה להתדרדר, ובנוסף פיתחה קלקול קיבה ואובדן טעם וריח.

שתי האימהות נתקלו ברופאים שאמרו שהתסמינים של הילדים נגרמו בשל חרדה והתקשו לקבל אבחנה וטיפול שכן התופעה אינה מוכרת על ידי הצוות המטפל. הורים אחרים ציינו שמכיוון שעבר זמן רב מאז תחילת התסמינים, בדיקת נוגדני קורונה היתה שלילית ולכן אי אפשר היה לוודא שאכן נדבקו בקורונה.

הסיבה לקורונה מתמשכת אינה ידועה

הסיבה לכך שילדים ומבוגרים חווים תסמינים ממושכים של קורונה במשך שבועות וחודשים לאחר ההדבקה הראשונית עדיין לא ידועה. יש חוקרים שמשערים שתסמיני קורונה ממושכים נגרמים בשל המשך פעילותו של הנגיף בגוף, הדבקה מחודשת בנגיף קורונה זהה או וריאנט, בעיות בתגובה חיסונית, או מחלת רקע כמו תסמונת עייפות כרונית. חלקם אף טוענים שלחץ פוסט טראומטי בעקבות המחלה הראשונית יכול לשחק תפקיד. עם זאת, הגורמים המובילים לכך שילדים ומתבגרים חווים קורונה מתמשכת עשויים להיות שונים מאלה שמניעים מבוגרים לתופעה זו. חוקרים מסויימים סבורים שניתן להסביר תגובות קשות לאחר הדבקה בקורונה בתגובת יתר של מערכת החיסון לחלק של חלבון הספייק של הנגיף. כל התיאוריות הללו טרם הוכחו.

מכיוון שקורונה מתמשכת היא מצב חדש ולא מוכר שהרופאים לא יודעים לטפל בו, ההמלצה של רופאים שהתראיינו לאתר היא לנקוט בגישה טיפולית רב תחומית והוליסטית, שבה מטפלים בתסמינים בודדים בהקשר לצרכים פסיכו-חברתיים וסביבתיים אחרים. הם המליצו על אופטימיזציה של שינה, לחות ותזונה, תמיכה פסיכולוגית, פיזיותרפיה לטיפול במגבלות גופניות, ופנייה לנוירופסיכולוג כדי לזהות ליקויים קוגניטיביים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.