דלקת ריאות

קורונה OUT דלקת ריאות IN: עלייה בזיהומים בדרכי הנשימה ובדלקת ריאות

אחוז הביקורים במיון ילדים של תינוקות בני שנתיים ומטה בשל ברונכיוליטיס מצוי מעל לממוצע רב שנתי ומספר המאושפזים החיוביים לנגיף ה-RSV (דלקת ריאות) גבוה מהצפוי לעונה זו

רופאה בודקת צילום ריאות (אילוסטרציה)
ררופאה בודקת צילום ריאות (אילוסטרציה)

במערכת הבריאות, במה שכבר מסתמן כעידן שאחרי הקורונה, מתחילה ההיערכות לתחילתה של עונת חיסוני השפעת, ככל הנראה מיד לאחר חגי תשרי בסוף חודש ספטמבר או בראשית אוקטובר הקרובים.

דו"ח הניטור השבועי של המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות (לשבוע שהסתיים ב-5 ביוני 2021) מצביע על כך ש"נצפתה עלייה בשיעורי הפניות למרפאות שירותי בריאות כללית בשל זיהום בדרכי הנשימה העליונות ודלקת ריאות". אמנם בבתי החולים של הקופה לא נרשם שינוי משמעותי באחוז הביקורים ובמספר הביקורים במיון ילדים ובמיון פנימי בשל דלקת ריאות (בהשוואה לשבוע קודם שהסתיים ב-29 במאי) אולם אחוז הביקורים במיון ילדים של תינוקות בני שנתיים ומטה בשל ברונכיוליטיס מצוי מעל לממוצע רב שנתי ומספר המאושפזים החיוביים לנגיף ה-RSV גבוה מהצפוי לעונה זו.

תמונה דומה נרשמה גם במכבי שירותי בריאות: "בשבוע האחרון נצפתה עלייה בשיעור הפניות למרפאות מכבי בשל זיהומים בדרכי הנשימה העליונות URI. העלייה מתבטאת בילדים ובני נוער עד גיל 18 שנה, אולם לא בקרב בני 19 שנים ומעלה (שינוי לא משמעותי לעומת שבוע קודם)".

הדו"ח אף מצביע על כך שמתוך נתונים מדגימות שנבדקו ל-RSV של מאושפזים מ-25 בתי חולים בישראל, ניכרת השבוע החמישי מגמת עלייה במספר הדגימות החיוביות ל-RSV בהשוואה לשבועות קודמים ומספר הדגימות החיוביות גבוה מהצפוי לעונה זו.

אמנם, צוין בדו"ח, כי נכון ל-30 במאי 2021 דווח עד כה על פעילות שפעת נמוכה באוסטרליה ובניו זילנד – שם חורף עתה ששיאו יהיה בחודשי יולי-אוגוסט, אך מסתמן שגורמי המקצוע ימליצו שיושם בעונת החיסונים קרובה דגש לא רק על החיסון השגרתי לבני 65 ומעלה אלא גם לבני 12-4 שנחשבים כ"מפיצי על" של נגיפים ובשלב זה אינם נכללים בתכנית חיסוני הקורונה, שגם להם יש כנראה השפעה.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *