השמנה

קושי רגשי והשמנה אצל מבוגרים

הקשר הדו-כיווני בין קשיים נפשיים להשמנה, סכנותיה הבריאותיות והדרכים המומלצות – פסיכולוגיות, התנהגותיות ותרופתיות – להתמודד עם המצב ולרדת במשקל

השמנת יתר וקושי רגשי. אילוסטרציה

הקשר ההדוק בין קושי רגשי והשמנה ידוע מזה זמן רב והוא קשר דו-כיווני – מצבים נפשיים כמו דיכאון וחרדה יכולים להגביר את הסיכון להשמנה, וההפך. כשאנו מדוכדכים או חרדים, רבים מאיתנו מחפשים נחמה מהירה בדמות של מזון, וככל שהקושי הנפשי גובר, כך גם הדחף לצרוך מזון רק מתגבר יותר ויותר.

כשאנו חווים קושי נפשי משתחרר הורמון בשם "קורטיזול", הורמון הסטרס, שמעודד בדרכו את הצורך באכילה ומגביר תאבון, וגם משפיע על חילוף החומרים לרעה ופוגע באיכות השינה. פגיעה זו בשינה מעודדת גם כן השמנה, בכך שמשפיעה לרעה על מנגנון הרעב והשובע במוח. כל אלו גורמים לאכילה עודפת, וכשאנו אוכלים ללא קשר לכמות אותה אנו צריכים לצרוך פיזיולוגית, הקלוריות העודפות מומרות לשומן שהולך ונצבר בגופנו.

לעיתים, החיפוש אחר נחמה באוכל מתבטא גם בבחירה של "מאכלים מנחמים", מאכלים לא בריאים, המכילים רמות גבוהות של סוכר. הסוכר מעודד שחרור של "הורמון ההנאה" במוח, דופמין, שמאפשר הקלה זמנית מהלחצים היומיומיים שמלווים אותנו.

מה הן הסכנות בהשמנה?

השמנה היא ממש לא רק בעיה אסתטית, והיא עלולה לגרום מספר רב של מחלות וסיבוכים שעלולים לפגוע באיכות החיים ובאורך החיים. בין סיבוכי ההשמנה ניתן למנות מחלות כמו סוכרת, מחלות לב וכלי דם, ואפילו סוגי סרטן מסוימים. בעוד שהמזון מספק לנו הקלה רגעית מהקשיים הרגשיים, ההשמנה עלולה להיות הרסנית לטווח הארוך.

כיצד ניתן להתמודד עם ההשמנה?

ישנם כמה טיפים שעשויים לעזור לכם לרדת במשקל:

  1. במידה ואתם מרגישים קושי, אל תהססו לפנות לאיש מקצוע, כמו פסיכולוג או עובד סוציאלי, שיוכל לסייע לכם ולתמוך בכם.
  2. לכו לישון מוקדם יותר! אם תלכו לישון מוקדם יותר, יכול להיות שתזכו בעוד קצת שעות שינה, וכאמור, שינה טובה ואיכותית מסייעת בירידה במשקל.
  3. הקפידו לשתות מים בכמות מספקת כל יום וכל היום. זה לא רק יעזור לכם להרגיש טוב יותר, אלא גם לשמור על תפקוד תקין של איברי הגוף ויסייע לגוף שלכם בחילוף החומרים.
  4. תזונה מאוזנת, בריאה ומסודרת עשויה לעשות שינוי משמעותי. אל תנשנשו בין ארוחות, הקפידו על צריכה של סיבים תזונתיים ושילוב ירקות ופירות בתזונה.
  5. פעילות גופנית עשויה לעזור לכם הן להשמנה והן לנפש. פעילות גופנית הוכחה במחקרים רבים כתורמת משמעותית להתמודדות עם קשיים נפשיים ועם ההשמנה, לצד יכולתה למנוע מגוון רחב של מחלות.

ירידה במשקל היא מסע ארוך שעלול להיות מפרך. שינוי אורח חיים שכולל פעילות גופנית ותזונה מאוזנת הוא חלק משמעותי מהתהליך, אך לעיתים קרובות קשה לתחזק אותו לאורך זמן והוא לא תמיד מספק את הירידה המשמעותית במשקל לה אנו מצפים. במקרים אלו, על מנת לרדת במשקל ולהימנע מהסיבוכים הבריאותיים הרבים לה היא גורמת, חשוב לפנות לליווי רפואי צמוד שכולל בין היתר טיפול בתרופות להורדה במשקל. התרופות הללו פועלות על מרכז הרעב במוח שלנו ומקדמות את תחושת השובע ומפחיתות רעב. כשאנו רעבים פחות, אנו צורכים פחות קלוריות ובכך יורדים במשקל. חשוב לציין כי כמו כל מחלה כרונית, הטיפול בהשמנה צריך להיות קבוע, שכן אם נפסיק את הטיפול התרופתי, ישוב הרעב ועימו הצריכה הקלורית והמשקל.

מוגש כשירות לציבור ללא התערבות בתכנים על ידי חברת נובו נורדיסק. למידע נוסף פנו לרופא המטפל

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00