סוכרת

קיץ מסוכן לסוכרתיים – ממה צריך להיזהר?

פרופ' חוליו וינשטיין, מנהל יחידת הסוכרת במרכז רפואי וולפסון ורופא סוכרת בכיר, מסביר כיצד החום הכבד יכול להשפיע לרעה על סוכרתיים ואיך ניתן להישמר יותר בקיץ ובגלי הקורונה

פירות קיץ וסוכרת. אילוסטרציה
פירות קיץ וסוכרת. אילוסטרציה

חוף הים, בילוי בבריכה או טיול בטבע – כל אלה מהווים סכנה לחולי סוכרת. כך מזהיר פרופ' חוליו וינשטיין, מנהל יחידת הסוכרת במרכז רפואי וולפסון ורופא סוכרת בכיר במרכז DMC לטיפול בסוכרת. בין הסכנות העיקריות: התייבשות, סטרס וגם אכילה של פירות הקיץ שהפיתוי לאכול מהם עלול להשפיע בצורה ניכרת על רמות הסוכר במי שסובלים מסוכרת. כיצד נמנעים מהסכנות, הנה העצות של פרופ' וינשטיין:

התייבשות

התייבשות היא גורם מסוכן ביותר עבור סוכרתיים באופן כללי ובפרט בעונת הקיץ. אנשים עם סוכרת נוטים לאבד יותר נוזלים ולהגיע מהר למצב של התייבשות. בשנים האחרונות במיוחד, אנו עדים לגלי חום קיצוניים ונוטים שלא לשים לב לכמות הנוזלים שאבדו בגוף כאשר אנחנו לא שותים מספיק ולא שומרים על מאזן נוזלים וכך רמות הסוכר עולות. בנוסף, כשהטמפרטורות גבוהות אנו מזיעים כדי לקרר את הגוף וכך מאבדים יותר נוזלים.

עלייה של רמות הסוכר גוררת השתנה מרובה שמביאה לאיבוד נוזלים נוספים ובכך מפחיתה את יעילות האינסולין. חשוב להקפיד על שתייה מרובה, גם אם לא צמאים. חייבים לזכור שכ-70% מהגוף שלנו הוא מים.

לאור התפרצות הגל הרביעי של נגיף הקורונה, העובדה כי עליית חום הגוף מובילה לאיבוד נוזלים, הרי שהקורונה מהווה סכנה כפולה לחולי הסוכרת. חולה סוכרת אשר נדבק בקורונה עלול להגיע מהר מאוד להתייבשות ואף לצורך בעירוי נוזלים לתוך הוריד.

סטרס

מצבי לחץ מהווים הסיבה העיקרית הגורם לגוף לשחרר קורטיזול – הורמון אשר מסייע לגופנו להתמודד עם מצבים מורכבים. כאשר קורטיזול מופרש למחזור הדם, קצב הלב והנשימה מאיצים ומאגרי גלוקוז וחלבון מוזרמים מהכבד לדם כדי להפוך לאנרגיה זמינה ומיידית לשרירים. זה אומר בעצם שהגוף משחרר סוכר לדם כדי שהאנרגיה תוכל להיות זמינה. בנוסף, הקורטיזול מקשה על הלבלב להפריש אינסולין, דבר שעלול להחמיר את המצב.

חודשי הקיץ החמים הופכים אותנו ליותר עצבניים, תשושים ולחוצים. הוסיפו לכך את הגל הרביעי של הקורונה, שגם כך שם את הסוכרתיים בקבוצת סיכון ומעלה את חוסר הוודאות וקיבלתם עלייה נוספת בסטרס וכפועל יוצא מכך, עלייה נוספת בסוכר הדם.

אז מה עליכם לעשות כדי לשחרר את הלחץ? הקפידו על תרגילי נשימה, תאמצו גישה אופטימית. בצעו פעילות גופנית.

פעילות גופנית – לא בשיא החום

פעילות גופנית היא אחת הדרכים היעילות ביותר כדי למנוע סוכרת וכדי לשפר את מצבם הבריאותי של הסוכרתיים. פעילות גופנית משפיעה על חילוף החומרים בגוף בכלל ועל רמות הסוכר בפרט. ביצוע פעילות גופנית מוביל לעלייה אקוטית ברגישות לאינסולין בשריר, בכבד ובתאי השומן. אפילו אימון בודד יכול להוביל לעלייה ברגישות לאינסולין למשך 16 שעות לאחר מכן.

ההשפעות הכרוניות של הפעילות הגופנית קשורות אפוא לעלייה ברקמת השריר הפעילה. ככל שיש יותר רקמת שריר פעילה, כך עולה צריכת הגלוקוז על ידי השריר, ובתוך כך מתאפשר איזון יעיל יותר של רמת הגלוקוז בדם.

אז ממה להיזהר? אימון גופני בחום הלוהט מאיץ את ההתייבשות ואת איבוד הנוזלים בגוף. חשוב להקפיד על קיום פעילות גופנית בשעות הערב בהן עומס החום כבר לא כבד. הוכח שביצוע פעילות גופנית בערב, מסתנכרת היטב עם תפקוד השעון הביולוגי, מצב המיטיב גם עם הסוכרת וגם עם כל חילוף החומרים.

הרחיקו את הציוד הרפואי מהשמש

חשיפה של האינסולין לחום עלולה לפגוע ביעילותו. אין להשאיר את האינסולין במקום עם חשיפה לשמש או בתוך הרכב. שמרו על האינסולין שלכם במקום מוצל, החום הקיצוני עלול להזיק לתרופות וגם לטשטש את הקריאה במכשירים לניטור רמות הסוכר. אל תשאירו את הציוד הרפואי שלכם בחום הלוהט, אם אתם מבלים במשך זמן מה בחוץ, דאגו מבעוד מועד למקום מוצל וקריר בו תוכלו לשמור עליו.

פירות ומאכלי קיץ

פירות הקיץ טעימים להפליא אך גם מתוקים בצורה גדולה מאוד ועשירים בסוכרים פשוטים. יחד עם זאת, ישנה חשיבות באכילת פירות כמקור לסיבים תזונתיים ולכן לסוכרתיים כדאי לבדוק את השפעת הפירות על רמות הסוכר שלהם. ניתן להיעזר במד סוכר רציף ללא דקירות על מנת להבין זאת. כמובן שמיצים טבעיים לא נחשבים בקטגוריה הזו שכן אין בהם הסיבים ומוצקי הפרי. הם נשארים משקה עשיר בסוכר. בנוסף, מיץ פירות מכיל הרבה יותר פירות שלא בצורה הגולמית, דבר שעלול להגדיל מאוד את כמות הסוכר מהפרי הסחוט.

אז כמה פירות כדאי לאכול ביום? מומלץ לחתוך את הפרי לריבועים ולהכניסם לכוס בגודל בינוני. הכמות המומלצת לנשים היא 1.5 עד 2 כוסות ולגברים 2 עד 2.5 כוסות פירות בכל יום עד גיל 60, ואז הכמות המומלצת יורדת ל-2 כוסות. מומלץ להיעזר בצוות רפואי אודות הדברים שמותר לאכול ואף להיעזר במד סוכר רציף ללא דקירות.

בקרב סוכרתיים, חשוב לשים לב לצריכת הפחמימות ומה משפיע ישירות על רמות הסוכר בדם. תזונה טובה ועשירה בפירות היא כלי חשוב לטיפול בסוכרת אך מצריכה התאמת תכנית אישית לאיזון ושליטה על רמות הסוכר בדם.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00