מחקרים

קריש דם קטלני בעקבות חיסון לקורונה: המנגנון מאחורי התופעה הנדירה

מחקר חדש זיהה את המנגנון הפיזיולוגי שהוביל לאירועים של קרישה קטלנית במטופלים בעקבות סוגים מסוימים של חיסון נגד קורונה

קריש דם. אילוסטרציה

במאמר שפורסם בכתב העת Blood, מדענים מאוניברסיטת ברמינגהם במימון המכון הלאומי לחקר הבריאות וקרן הלב הבריטית הצליחו לזהות כיצד קרישי דם קטלניים, במחלה הידועה בשם תרומבוציטופניה ופקקת ורידים בעקבות חיסון – Vaccine-Induced Immune Thrombocytopenia and Thrombosisי(VITT).

מחקרים קודמים הראו כי חולים שסבלו מתופעה זו מייצרים נוגדנים שנדבקים לחלבון שנקרא ״platelet factor 4״ (או ״PF4״ בקיצור) כדי ליצור מקבץ גדול של מולקולות, שנקרא קומפלקס חיסוני. בעקבות התפתחות קומפלקס, טסיות הדם והתאים של מערכת החיסון הגורמים לקרישה ודלקת מופעלים, אך התפקיד המדויק של PF4 במקרה זה לא היה ידוע.

במחקר אחרון זה, הצוות השתמש בדם שנלקח מתורמים בריאים, כמו גם בדם של חולים עם תרומבוציטופניה שלאחר חיסון, והצליחו ללמוד לראשונה כיצד החלבון PF4 היה מעורב ישירות בהפעלת טסיות הדם וגרם להיווצרות קרישי דם. על ידי היצמדות לקולטן על פני טסיות הדם, החלבון PF4 גרם לייצור הקומפלקסים הקטנים הידועים כגורמים לקרישה.

ד"ר פיפ ניקולסון, פרופסור חבר במחלקה לרפואה קרדיווסקולרית באוניברסיטת ברמינגהם והמחבר הבכיר של המחקר אמר: "ההתקדמות הגדולה שנצפתה בפיתוח חיסונים במהלך מגיפת הקורונה העולמית הותקלה בעקבות המקרים הטרגיים והנדירים של פקקת ורידים הנגרמת על ידי חיסון. אמנם הייתה אופציה לחיסונים חלופיים זמינים כדי להמשיך לספק הגנה מפני נגיף הקורונה בכמה מדינות ברחבי העולם, אך הבנת המנגנונים מאחורי מקרים אלה היא קריטית כדי להבטיח שניתן יהיה להשתמש בטכנולוגיה החדשנית למתן חיסונים בטוחים יותר בעתיד".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
  1. נדיר אלק

  2. זה היה ברור מתכילה רק היום רואים כמה צעירים חוטפים אירועים מוחי /לבבי ועוד. כתוצאה מזה… כמה הגיעו לבתי חולים עם פרפורים….כולל אני…

0:00
0:00