אורולוגיה

קר ומלחיץ: נשים סובלות יותר משלפוחית רגיזה בעונת החורף

מזג אוויר קר עלול להחמיר תסמינים של מערכת השתן התחתונה, בעיקר שלפוחית רגיזה – תוצאות מחקר בקרב מיליוני נשים בקוריאה

שלפוחית רגיזה, מתן שתן. אילוסטרציה
שלפוחית רגיזה, מתן שתן. אילוסטרציה

מזג אוויר קר עלול להחמיר תסמינים של מערכת השתן התחתונה, בעיקר שלפוחית רגיזה, אך הנושא שנחקר רבות בגברים לא נבדק בנשים. במחקר שהתפרסם בכתב העת הבינלאומי World Journal of Urology בדקו החוקרים האם מזג אוויר קר גם משפיע על מתן מרשמים לטיפול בשלפוחית רגיזה בנשים.

במחקר לקחו חלק נשים מעל גיל 18 מתוך מערכת הבריאות הקוריאנית כאשר שיעור מתן המרשמים חושב בהתאם לגיל וקבוצות על פי עונות. החוקרים ערכו השוואה בין שיעור מתן המרשמים בחודשי הקיץ יוני, יולי ואוגוסט לבין שיעורם בעונת החורף, בחודשים ינואר, פברואר ודצמבר. כמו כן, החוקרים ביצעו סאב- אנליזה לפי קבוצות גיל.

בסה"כ השתתפו במחקר 3,061,343 נשים. שיעור מתן המרשמים הכולל היה 3.75%. שיעור מתן המרשמים בקיץ היה 1.41%  ו-1.54% בחורף. שיעור מתן המרשמים השתנה בין העונות על פי קבוצות גיל והיה נמוך באופן משמעותי בחורף בקרב נשים צעירות מגיל 50 שנה. כמו כן, שיעור מתן המרשמים היה גבוה באופן משמעותי בחורף לעומת הקיץ בנשים בנות 50 ויותר.

החוקרים מצאו קשר ישיר בין מתן מרשמים תרופתיים לטפיול בשלפוחית רגיזה לבין עונות השנה. שיעור מתן המרשמים היה גבוה בקיץ בנשים מתחת לגיל 50 ובחורף בקרב נשים בנות 50 או יותר. החוקרים העלו סברה כי גם למצב ההורמונלי בנשים מעורבות בעוצמת התסמינים של שלפוחית רגיזה.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *