שיהוקים

קשית נגד שיהוקים

מחקר הראה שהקשית שפיתח רופא מטקסס היתה יעילה להפסקת שיהוקים

קשית להפסקת שיהוקים. צילום: hiccaway

שיהוקים קורים כאשר הסרעפת, השריר הגדול שיושב מתחת לריאות, מתכווצת בפתאומיות, גורמת לכיווץ הגרון וסגירת מכסה הגרון שמכסה את צינור הנשימה בעת בליעה כדי למנוע מאוכל ונוזלי להיכנס לדרכי הנשימה. עבור רוב האנשים, שיהוקים הם דבר מטריד במקרה הטוב ומביך במקרה הרע. אך עבור חולי סרטן ואנשים עם פגיעות מוח, התופעה משפיעה באופן משמעותי על איכות החיים. על כך יכול להעיד גם נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו שאושפז לאחרונה בשל שיהוקים בלתי פוסקים שנמשכו יותר מ-10 ימים.

מחקר שפורסם לאחרונה ב-JAMA Network Open מראה כי 90.8 אחוזים מ-249 משתתפי המחקר אשר השתמשו במכשיר אמרו כי המכשיר יעיל יותר להפסקת שיהוקים מאשר תרופות ביתיות כמו לנשום לתוך שקית.

ד"ר עלי סייפי מאוניברסיטת טקסס, שלמד רפואה בטהרן, פיתח את המכשיר והוציא עליו פטנט, אחרי קבלת מימון המונים מהאתר Kickstarter. הקשית נקראת HiccAway. היא נמכרת ב-14$, ונראית כמו קש מילקשייק עבה, עם פתח זעיר בתחתית. המשתמש צריך למצוץ בכוח כדי להצליח לשתות משהו עם הקשית. היניקה הכבדה מאלצת את הסרעפת להתכווץ ולהרפות, וגם מאלצת את סגירת מכסה הגרון, דבר שבסופו של דבר מונע שיהוקים.

הקשית פועלת לפי עקרונות שעומדים מאחורי פתרונות ביתיים אחרים נגד שיהוקים כמו מפתח בגב, הפחדה, לדחוף אצבעות לאוזניים, או לשתות מהצד הרחוק של הכוס. כל מה שגורם לאדם לנפח את החזה ולבלוע אמור להפסיק שיהוקים.

נבדקי המחקר גויסו גם הם באמצעות האתר Kickstarter. הם דיווחו בעצמם על יעילות השימוש בקשית להפסקת שיהוקים בהשוואה לתרופות ביתיות, וכן דירגו עד כמה המכשיר קל לשימוש. תוצאות המחקר מוגבלות משום שהדיווח היה עצמי ולא נעשה שימוש בקבוצת ביקורת, אך ד"ר סייפי מתכנן ניסוי קליני כפול סמיות כדי לבדוק עד כמה יעילה HiccAway במניעת שיהוקים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *