כירורגיה

רופאים יכולים כעת לצפות בפעילות חוט השדרה במהלך הניתוח

בעזרת טכנולוגיה שפותחה באוניברסיטת קליפורניה ריברסייד, מדענים יכולים לראשונה ליצור תמונות רזולוציה גבוהה של חוט השדרה האנושי במהלך ניתוח

ניתוח חוט השדרה. אילוסטרציה

הטכנולוגיה, המכונה ״fUSI״ או ״הדמיית אולטרסאונד פונקציונלי״, לא רק מאפשרת לרופאים לראות את חוט השדרה, אלא גם מאפשרת להם למפות את תגובת החוט לטיפולים שונים בזמן אמת. מאמר שפורסם בכתב העת Neuron מפרט כיצד טכנולוגיית fUSI עבדה עבור שישה אנשים שעברו גירוי חשמלי לטיפול בכאבי גב כרוניים. התקדמות טכנולוגית זו יכולה להביא הקלה אמיתית למיליונים הסובלים מכאבי גב כרוניים.

"סורק fUSI נייד ובעל הגדרות שונות, מה שמבטל את התלות שלנו לתשתית נרחבת של טכניקות דימות מוחי קלאסיות, כגון דימות תהודה מגנטית תפקודי (fMRI)", אמר וסיליוס כריסטופולוס, עוזר פרופסור לביו-הנדסה באוניברסיטת קליפורניה שעזר לפתח את הטכנולוגיה. "בנוסף, הוא מציע רגישות גבוהה פי עשרה לזיהוי הפעלה עצבית בהשוואה ל-fMRI".

עד כה, היה קשה להעריך אם טיפול בכאבי גב עובד מכיוון שהמטופלים נמצאים תחת הרדמה. לפיכך, המטופלים אינם יכולים לספק משוב מילולי על רמות הכאב שלהם במהלך הטיפול. "באמצעות אולטרסאונד אנו יכולים לעקוב אחר שינויים בזרימת הדם בחוט השדרה הנגרמים על ידי הגירוי החשמלי. זה יכול להיות אינדיקציה לכך שהטיפול עובד", אמר כריסטופולוס.

חוט השדרה הוא "אזור לא ידידותי" לטכניקות הדמיה מסורתיות בשל תזוזה הנובעת פעימות לב ונשימה. "תנועות אלה מכניסות רעש לא רצוי לאות, מה שהופך את חוט השדרה למטרה קשה להדמיה עבור טכניקות דימות מוחי מסורתיות", אמר כריסטופולוס. לעומת זאת, fUSI פחות רגיש להפרעות הנובעות מתנועה. הוא פולט גלי קול לאזור העניין, ותאי דם אדומים באזור זה מחזירים את הצליל, ומייצרים תמונה ברורה.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00