שיניים

רופאי שיניים זיהו זני חיידקים חדשים המעורבים בעששת

חוקרים גילו כי לזן חיידקי בשם Selenomonas sputigena יכול להיות תפקיד מרכזי בגרימת עששת – ממצא בלתי צפוי שנותן תובנות חדשות על התפתחות עששת

רפואת שיניים. אילוסטרציה

חוקרים מבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת פנסילבניה גילו כי לזן חיידקי בשם Selenomonas sputigena יכול להיות תפקיד מרכזי בגרימת עששת.

מדענים החשיבו זה זמן רב זן חיידקים אחר בשם סטרפטוקוקוס מוטנס (Streptococcus mutans), היוצר פלאק על השיניים, כגורם העיקרי לעששת. עם זאת, במחקר, שפורסם ב-22 במאי ב- Nature Communications, הראו חוקרים כי Selenomonas sputigena, שהיה קשור בעבר רק למחלת חניכיים, יכול להיות שותף מרכזי של סטרפטוקוקוס מוטנס בתהליך, מה שמשפר מאוד את היכולת שלו לגרום לעששת.

"זה היה ממצא בלתי צפוי שנותן לנו תובנות חדשות על התפתחות עששת, מדגיש מטרות עתידיות פוטנציאליות למניעת עששת, וחושף מנגנונים חדשים של היווצרות שכבות חיידקיות שעשויות להיות רלוונטיות בהקשרים קליניים אחרים", אמר מחבר המחקר הבכיר היון מישל קו, פרופסור במחלקה לאורתודונטיה ורפואת ילדים ובריאות הפה הקהילתית, ומנהל שותף של המרכז לחדשנות ורפואת שיניים מדויקת באוניברסיטת פנסילבניה.

"זו הייתה דוגמה מושלמת למדע שיתופי שלא היה יכול להיעשות ללא המומחיות המשלימה של קבוצות רבות, חוקרים בודדים ומתאמנים", אמר דיבריס.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00