חדשות

רופא השיניים עקר את השן, המומחים בבית החולים גילו גידול סרטני נדיר

בן 15 שסבל ממושכות מכאבים בפיו פנה אל רופא השיניים שבחר לעקור לו שן | הרופאים במחלקה לכירורגיית פה ולסתות ב"פדה-פוריה" אבחנו גידול סרטני נדיר ואלים והוא עבר בהצלחה ניתוח מורכב לשחזור הלסת

המטופל וצוות הרופאים המנתחים. צילום: פדה-פוריה
המטופל וצוות הרופאים המנתחים. צילום: פדה-פוריה

לפני כחצי שנה, החל אחמד ג'בארין (15), תושב מעלה עירון, לסבול מכאבי שיניים ומכאבים בצד ימין של הפנים. טיפול שיניים ממושך שעבר, כולל עקירת שן, לא הועיל ורק לאחר שהגיע לבית החולים פדה-פוריה שליד טבריה, הובהרה הבעיה: מדובר בגידול סרטני ממאיר.

אביו של הנער סיפר: "פנינו לפני חצי שנה לרופא שינים והתחלנו סדרה של טיפולים, אבל הכאבים נמשכו. באפריל הוחלט לעקור את השן וכשהתברר שגם עקירת השן לא פתרה את הבעיה, פנינו לטיפול במחלקה לכירורגיית פה ולסתות ב"פדה-פוריה".

"אחמד הגיע למלר"ד (מיון), שם אבחנו כיב בחניכים בלסת התחתונה הימנית. עלה חשד שמדובר בדלקת או בגידול. לאחר ביצוע ביופסיה קיבלנו תשובה שמדובר בגידול סרטני ממאיר", מתאר ד"ר מוראד עבד אל ראזק, מנהל שירות מיקרוכירורגיה בבית החולים. צוות המומחים החליט על ניתוח ואחמד עבר ניתוח מורכב מאד שנמשך כ-11 שעות.

לפני כשנה הוקם במרכז הרפואי צוות לניתוחי שחזור בראש ובפנים אותו מובילים פרופ' עימאד אבו אל-נעאג', מנהל המחלקה לכירורגיית פה, פנים ולסתות; ד"ר ערן בר-מאיר, מומחה לכירורגיה פלסטית ומנהל הפלסטיקה וד"ר עבד אל ראזק, מנהל שרות מיקרוכירורגיה.

פרופ' אבו אל נעאג' מסביר: "מדובר בגידול ממאיר שהוא מאד נדיר במיקום הזה, זהו גידול תוך גרמי ממאיר ואגרסיבי, מאחר שהגידול עיכל ויצר ממש חור בלסת התחתונה, היינו חייבים לבצע ניתוח מאד מורכב שכלל כריתה חלקית של הלסת התחתונה, ניקוי בלוטת הלימפה (ביתור צווארי) ומיד בהמשך לכך ניתוח שחזור של הלסת התחתונה על ידי מתלה חופשי שהוצאנו מרגל שמאל".

בעזרת מדפסת תלת מימד ייצרו את הלסת התחתונה

בעזרת מדפסת תלת מימד ייצרו את הלסת התחתונה

ד"ר בר מאיר הוסיף: "מדובר בנער צעיר, ולכן היה לנו חשוב לבנות את הפנים מחדש גם מבחינה תפקודית וגם מבחינה אסתטית, כדי שאחמד יוכל להרגיש בנוח מבחינה חברתית ואישית. ניתוח כזה מחייב צוות רב תחומי שיכול לבצע באותו ניתוח גם את כריתת הגידול וגם את השחזור. בעזרת מדפסת תלת מימד בעצם יצרנו את הלסת התחתונה ועליה הרכבנו את העצם וכך הצלחנו לשחזר את המקום בצורה מדויקת".

לאחר שלושה שבועות אשפוז, אחמד מרגיש טוב יותר והתבשר כי הוא יכול לחזור הביתה ולהתחיל בתהליך השיקום. פרופ' אל נעאג' סיכם: "זה ניתוח מורכב מאד שלשמחתנו עבר בהצלחה רבה. בימים הקרובים אחמד יחזור בהדרגה לאכול דרך הפה, אך מחכה לו תהליך שיקום ארוך שיכלול בסופו של דבר השתלה של שינים בתוך עצם הרגל שהושתלה לו בלסת ולאחר מכן בניית שינים. אני מבטיח שבעוד שנה לערך לא תוכלו להבחין שהוא עבר ניתוח כל כך מורכב".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00