קורונה

שביעות רצון בבריטניה מבדיקות נוגדני קורונה ביתיות לעובדים חיוניים

בדיקות ביתיות שנבדקו על ידי שוטרים וכבאים נמצאו כמדויקות וקלות לשימוש

בדיקת קורונה ביתית. אילוסטרציה
בדיקת קורונה ביתית. אילוסטרציה

שוטרים וכבאים הצליחו לערוך לעצמם בדיקות נוגדני קורונה בבית, בדיקות שהיו בעלות רגישות וספציפיות דומות לבדיקות שנערכו על ידי אנשי מקצוע בתחום הבריאות, כך עולה ממחקר בריטי שפורסם לאחרונה בכתב העת המקוון Open Forum Infections Diseases.

בהשוואה לבדיקות סרולוגיות שנערכות במעבדה, לבדיקות עצמיות של נוגדנים הייתה רגישות של 82.1% וסגוליות של 97.8%, בעוד שלאותן בדיקות נוגדנים מהירות שבוצעו על ידי אחיות במרפאה הייתה רגישות של  76.4% וספציפיות של 98.5%. בנוסף, העובדים נתנו ציוני קבלה גבוהים (97.7%) לבדיקות העצמיות, דבר המעיד על קלות השימוש והאמון הגבוה בהן.

רגישות של בדיקת אבחון מראה עד כמה הבדיקה יעילה בזיהוי המחלה. סגוליות היא ההסתברות לזיהוי הנבדק כבריא אם הוא אכן בריא.

המחברים, מהאימפריאל קולג' בלונדון,  ציינו כי משתתפי המחקר נטו יותר להתייחס שליליות כאל חיובית, ואילו האחיות נטו להתעלם מתוצאות "חיובי חלש", מה שמסביר את הרגישות הנמוכה יותר של בדיקות המבוצעות על ידי אחיות.

בבדיקות, הנבדקים דקרו את האצבע והזרימו דם לתוך משטח שמאתר נוגדני קורונה. הבדיקות אומתו תחילה על ידי עובדי בריאות. המחקר נועד לבחון את הביצועים והתועלת של ערכות בדיקה עצמית אלה בקרב עובדים חיוניים שאינם אנשי מקצוע בתחום הבריאות ושאין להם הכשרה בשימוש במכשור רפואי.

המחקר התקיים במהלך החודשים יוני ויולי 2020 בקרב קבוצת מחקר תעסוקתית של שוטרים וכבאים. המשתתפים גרו במרחק של כ-30 קילומטרים מאחד משישה אתרי הבדיקה, וכללו רק אנשים שלא סבלו ממצב רפואי ידוע שעשוי להגביר את הסיכון לדימום. המשתתפים קיבלו ערכות בדיקה עצמית של נוגדנים והוראות שימוש. בדיקת נוגדן חיובי הוגדרה כ-IgG חיובי, ומבחן נוגדנים שלילי הוגדר כ-IgG שלילי, ללא קשר לתוצאת IgM.

 5,453 אנשים השתתפו במחקר, 88% מהם היו בני 40 ומעלה, שני שלישים היו גברים, ו-92% היו "בריטים לבנים". לפני שערכו את הניסויים הביתיים, הם ביקרו במרפאה שם ערכו להם בדיקת מעבדה סרולוגית. בדיקה זו  העלתה של-7.4% מהמשתתפים היו נוגדנים מסוג IgG. המחברים ציינו כי אצל 95.2% מהמשתתפים התקבלו תוצאות זהות הן בבדיקות הסרולוגיה במעבדה, בבדיקות העצמיות, ובבדיקות הביתיות שבוצעו על ידי אחות. 97.2% מהבדיקות העצמיות והבדיקות שבוצעו על ידי אחות היו בעלות אותן תוצאות.

מגבלות המחקר הן שאי אפשר להכליל את התוצאות לכלל האוכלוסייה מכיוון ששוטרים וכבאים אינם מייצגים את האוכלוסייה הכללית שכן סביר שהם בריאים יותר מכלל האוכלוסייה. ייתכן גם שהכירו את ההליכים הרפואיים, וזה נכון במיוחד לגבי צוותי שירותי החירום.

מחברי המאמר טוענים כי מאחר שנתוניהם הוכיחו כי עובדים שאינם אנשי בריאות יכולים לערוך את בדיקות הנוגדנים הללו באופן עצמאי, ניתן יהיה להרחיב את הבדיקות זאת על מנת לקבל אומדני שכיחות באוכלוסייה הרחבה יותר בעלות נמוכה, ללא צורך בפיקוח של רופא.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.