מחקרים

שילובי התרופות הטובים ביותר לאוסטאופורוזיס

מודל חדש עשוי לסייע בשיפור הטיפול עבור מטופלות עם אוסטאופורוזיס לאחר גיל המעבר ולהפחית את תופעות הלוואי על ידי טיפול מותאם אישית

אוסטאופורוזיס, אובדן עצם. אילוסטרציה

האובדן הפתאומי של הורמון האסטרוגן במהלך גיל המעבר עלול לפגוע בתהליכים הטבעיים של הגוף המחדשים ומתקנים את העצמות, מה שמוביל לעצמות חלשות וסיכון מוגבר לשברים. קיימות מספר תרופות לטיפול באובדן עצם לאחר גיל המעבר – ניתן לשלב טיפולים אלה, אך יש מעט מחקרים המראים מה השילוב התרופתי הטוב יותר עבור המטופלות. מודל חדש שפורסם בכתב העת eLife עשוי לסייע בשיפור הטיפול עבור מטופלות עם אוסטאופורוזיס לאחר גיל המעבר ולהפחית את תופעות הלוואי על ידי טיפול מותאם אישית.

"רצינו לדעת אם יש שילובי טיפול שיעבדו טוב יותר מאלה שנבדקו ומשמשים כיום בקליניקה", אומר המחבר הראשון דיוויד יורג, מדען בכיר בקבוצת הסימולציה הביו-רפואית Fresenius Medical Care, גרמניה. "במידה וכן, זה יכול לשפר את הטיפול במספר רב של חולי אוסטאופורוזיס, על ידי חיזוק העצמות שלהם והפחתת הסיכון שלהם לשברים מעבר למה שהטיפול הסטנדרטי מאפשר כיום".

כדי לחקור זאת עוד יותר, יורג ועמיתיו בנו מודל מתמטי המחשב את חידוש העצם ומנבא את השפעותיהן של התרופות השונות לאוסטאופורוזיס על נשים לאחר גיל המעבר. הם ביססו את המודל על נתונים עדכניים המעריכים את האופן שבו עצם ישנה מתפרקת ועצם חדשה נוצרת, כמו גם את האופן שבו תרופות לאוסטאופורוזיס לסוגיהן פועלות. לאחר מכן הם אימתו את דיוק המודל על ידי השוואת התחזיות שלו עם נתונים מניסויים קליניים. בנוסף, הצוות בחן את ההשפעות של שינוי סדר מתן התרופות המטפלות באוסטאופורוזיס. המודל שלהם הראה כי שילובים מסוימים בסדר מסוים יועילו יותר למטופלים באופן משמעותי לעומת שילובים אחרים או סדר אחר למתן התרופות.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00