מחקרים

שיקום כבד פגוע מחוץ לגוף לקראת השתלה

כבד אנושי פגוע מתורם טופל במשך שלושה ימים במכונה מחוץ לגוף ולאחר מכן הושתל בהצלחה

השתלת-כבד.-צילום-שאטרסטוק

צוות חוקרים מציריך עשו היסטוריה רפואית: הם טיפלו בכבד אנושי פגוע במכונה מחוץ לגוף במשך שלושה ימים ולאחר מכן השתילו את הכבד שהחלים במטופל חולה סרטן. שנה לאחר מכן, המטופל עדיין במצב טוב.

צוות המחקר פיתח והשתמש במכונה מורכבת המחקה את סביבת גוף האדם בצורה מדויקת ככל האפשר על מנת לספק תנאים אידיאליים לכבד שנמצא מחוץ לגוף. היא מורכבת ממשאבה שמשמשת כלב חלופי, רכיב מחמצן שמחליף את פעולת הריאות ויחידת דיאליזה שמחליפה את תפקוד הכליות. בנוסף, נעשה שימוש בעירויי הורמונים וחומרי תזונה שמדמים את ההפרשה הטבעית מהמעיים והלבלב. כמו הסרעפת בגוף האדם, גם המכונה מזיזה את הכבד לפי קצב הנשימה האנושית. בינואר 2020, צוות המחקר הרב-תחומי של ציריך, הכולל שיתוף פעולה של בית החולים האוניברסיטאי ציריך ואוניברסיטת ציריך (UZH), הוכיח לראשונה שהטכנולוגיה החדשנית מאפשרת לאחסן כבד מחוץ לגוף האדם למשך מספר ימים.

מכבד חולה לכבד בריא בשלושה ימים

הצוות הכין את הכבד במכונה עם תרופות שונות, בעזרתן ניתן היה לשפר משמעותית את התפקוד הכבדי, למרות שהכבד לא אושר להשתלה בתחילה בשל איכותו הירודה.

כחלק מניסיון טיפול פרטני מאושר, נתנו הרופאים לחולה סרטן ברשימת ההמתנה להשתלה בשוויץ את הבחירה לקבל את הכבד הניסיוני. אחרי הסכמתו, האיבר הושתל במאי 2021. המטופל השתחרר מבית החולים ימים ספורים לאחר ההשתלה וכעת מצבו טוב: "אני אסיר תודה על האיבר מציל חיים הזה. בגלל הגידול האגרסיבי שלי, היה לי סיכוי קטן לקבל כבד מרשימת ההמתנה תוך פרק זמן סביר".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00